Від чого залежить вартість квадратного метра в новобудові
Джерело:
"Академія РІЕЛ"Вартість – один із найважливіших факторів, що впливає на фінальне рішення під час купівлі квартири. При цьому ціна квадратного метра в різних житлових комплексах України суттєво відрізняється.
Як сьогодні формується ціна за квадратний метр у новобудовах та що врахувати, аби не переплачувати, розповідають у Корпорації Нерухомості РІЕЛ. Про найважливіше – далі.
Цікаво Що очікує ринок нерухомості у 2024 році: від глобальних тенденцій до локальних прогнозів
Актуальна вартість квадратного метра в Україні
Попри усі виклики часу, первинний ринок житла в Україні поступово стабілізується. Водночас існує безліч факторів, які впливають на вартість реалізованих об'єктів. Насамперед за минулий рік середньозважене зростання собівартості будівництва сягнуло +40%. На це вплинуло як подорожчання матеріалів та комплектуючих, так і збої в логістичних ланцюгах постачання. Крім того, на ринку спостерігається дефіцит кваліфікованої робочої сили та спецтехніки.
ЖК Maxima Residence від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ
Коливання курсу валют та інфляційні процеси в країні теж впливають на вартість "квадрата". І навіть попри те, що різкого падіння гривні не прогнозується, варто розуміти, що подальша ситуація багато в чому залежатиме від обсягів макрофінансової допомоги від ЄС та США. Якщо ж кардинальних змін не відбудеться, ціни по ринку зростуть в межах 3 – 5%, що у 2 – 2,5 раза менше за прогнозовані темпи інфляції.
Також на кінцеву вартість "квадрата" буде впливати підвищений попит на житлові комплекси формату "місто в місті". За умови продуманої концепції і високої будівельної динаміки, там передбачається зростання цін на додаткові 5 – 8%.
Найвище зростання цін очікується в умовно безпечних регіонах країни. Так, згідно з даними ЛУН, середня вартість квадратного метра вже підскочила:
- у Львові – з 44 200 гривень у січні 2023 року до 49 200 гривень станом на зараз;
- в Івано-Франківську – з 23 400 до 30 200 гривень;
- у Хмельницькому – з 20 700 до 25 400 гривень.
ЖК "Голоські Кручі" від Корпорації Нерухомості РІЕЛ / Фото РІЕЛ
Незначне зростання спостерігається у Києві (48 400 гривень проти 48 300 у 2023 році).
Проте не у всіх містах, які приймають внутрішніх переселенців, спостерігаються однакові тенденції. Приміром, в Ужгороді квадратний метр сьогодні коштує 42 600, що на 1,4% менше, ніж в аналогічний період минулого року.
Визначальні критерії, що впливають на формування ціни
Утім, окрім соціально-економічних та безпекових факторів, є ті, що традиційно формують ціну квадратного метра. Як пояснюють в Корпорації Нерухомості РІЕЛ, це:
- Клас житла (економ, комфорт, бізнес чи еліт) – один із перших критеріїв, на який слід звернути увагу. Вартість однакових за розміром квартир у будинках різних класів може відрізнятися в рази, навіть якщо новобудови розташовані поряд.
- Локація, зокрема, особливості району, його престижність, наближеність до ділового чи історичного центру, наявність розвиненої зовнішньої інфраструктури, а також зупинок громадського транспорту, промислових об’єктів, парків, медичних та освітніх установ поруч.
- Ступінь готовності – вартість квадратних метрів в об’єкті на стадії котловану чи в уже зданому в експлуатацію будинку може відрізнятися на 30 – 40%.
- Технологія будівництва, якість будівельних матеріалів, утеплення та планування – звісно, є можливість дещо зекономити, проте тоді варто бути готовим заселитися у неякісне житло, з погано ізольованими вікнами, неякісним утепленням та стінами, що в перспективі почнуть давати тріщину. Тож краще перевірити все заздалегідь. Також ціна квартир зі зручним розташуванням кімнат може бути трохи вища, ніж вартість помешкання з менш зручною конфігурацією. На ціну квадратного метра ще впливає розташування квартири в будинку. Житло на перших і верхніх поверхах часто обходиться дешевше.
ЖК "Америка" від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ
Окрім цього девелопер зазначає – що краще новобудова забезпечує комфорт та безпеку мешканців, то вищою буде вартість квадратного метра. Тому до важливих чинників, що впливають на цінотворення також відносять:
- вид із вікна;
- кількість ліфтів;
- встановлене відеоспостереження й охорона території;
- наявність критих, гостьових і підземних паркінгів;
- облаштованість двору;
- розвинена внутрішня інфраструктура – ресторани, фітнес-центри, басейни, дитячі садки й інші об'єкти інфраструктури безпосередньо в комплексі.
Придивитися рекомендують і до сезонних коливань вартості. Зазвичай узимку ціни на житло трохи нижчі, ніж навесні чи влітку. Тож зараз найкращий час, щоб придивитися до квартир в новобудовах.
При цьому слід пам'ятати, що ідеальний вибір помешкання для життя починається з правильного вибору забудовника. Звернути увагу варто на Корпорацію Нерухомості РІЕЛ. За 20 років на ринку нерухомості України девелопер зарекомендував себе надійним партнером та реалізував 65 об'єктів у Львові та Києві.