Значна частина українців вважає нерухомість найкращою альтернативою банківським депозитам для збереження та примноження коштів, зазначає 24 Канал. Тож постає закономірне питання: в який об'єкт інвестувати, аби це було вигідно.

До теми Будівництво буде локомотивом розвитку, – девелопер про перспективи українського ринку житла

Сьогодні разом з Корпорацією Нерухомості РІЕЛ спробуємо дати відповіді, які допоможуть обрати ліквідні об'єкти у містах, де стабільно спостерігається високий попит на житло.

Яка ситуація на ринку

Як зазначають аналітики, станом на вересень 2023 року ринок інвестицій у первинну нерухомість (квартири в будинках, не введених в експлуатацію) склав 2,08 мільярдів доларів. Лідером став Львів із показником 0,8 мільярда доларів.

При цьому Київ разом із Харковом та Дніпром опинилися серед міст з найсуттєвішим падінням інвестицій у "первинку". У Харкові будівництво зупинене, а ринки Києва та Дніпра впали на 92% та 90% відповідно.


ЖК "Шенген" від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ

Водночас українці, особливо ті, хто почав будувати майбутнє за кордоном, намагаються диверсифікувати ризики, вкладаючись в тамтешню нерухомість. Таким чином вони створюють актив, який завжди вдасться продати та вийти у готівку. За актуальними даними, сума таких вкладень у 2023 році зросла на 0,5 мільярдів доларів у порівнянні із показниками 2021 року.

Ще частина потенційних власників житла вирішила вкладатися в облігації внутрішніх державних позик. Це має сенс в довготривалій перспективі. Обсяги вкладень будуть зростати і коли в українців зʼявиться відчуття впевненості в майбутньому, ринок нерухомості знову почне демонструвати позитивну динаміку.

Якщо інвестувати сьогодні, то куди?

Звісно, є й ті, хто визначився, що нерухомість – найзрозуміліший актив для вкладень. І це логічно, зважаючи, що за прогнозами, квадратні метри будуть лише дорожчати. Утім, щоб не влетіти на великі гроші та вийти в бажаний плюс, необхідно ретельно підійти до вибору об'єкта та девелопера, який стоїть за його реалізацією.

  • Документація. Насамперед варто переконатися у наявності документів про виділення земельної ділянки під зведення житлового комплексу. Вона має бути у власності забудовника або ж – взята в довгострокову оренду. Також слід звернути увагу на цільове призначення землі. Якщо ділянка виділена не під громадську чи житлову забудову, можна прощатися із цим об’єктом – його зведення в будь-який момент може бути замороженим.
  • Репутація. Історія діяльності, попередні проєкти, відгуки в мережі та скандали, висвітлені в ЗМІ розкажуть найважливіше про компанію. Опираючись на ці дані, можна спрогнозувати затримку, з якою об'єкт буде зданий в експлуатацію, а також встановити якість робіт.
  • Розташування об'єкта. Це один з найважливіших факторів, оскільки попит на нерухомість у популярних районах з хорошою інфраструктурою завжди вищий, а це означає швидшу окупність.
  • Будівельні матеріали та технології. Якість напряму впливає на подальшу прибутковість нерухомості. Тож не зайвим буде поцікавитися, за якою технологією відбуватиметься будівництво та які матеріали будуть використовувати для зведення стін чи їх утеплення.
  • Гарантії та післяпродажне обслуговування. Можна поцікавитися, які гарантії та можливості для післяпродажного обслуговування і ремонту пропонує девелопер.


ЖК "Берег Дніпра" від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ

Не менш важливо спрогнозувати, в яких містах підскочить вартість оренди. Очевидно, що як і в довоєнні часи, лідерами будуть Львів та Київ. Про переваги інвестицій тут, поговоримо далі.

Львів

Ситуація на ринку нерухомості Львова

Львів – туристичний центр, який став прихистком для багатьох українців. Ціни на нерухомість тут зростають стабільними темпами. Інвестувати сюди вигідно з кількох причин:

  1. Зростання прибутків від здачі житла в оренду. Середня вартість подобової оренди однокімнатної квартири становить 700 гривень. При наявності активного попиту за місяць, дохід від такої квартири становитиме приблизно 21 тисячу гривень. Таким чином квартира в новобудові із площею 28,45 метра квадратних та вартістю 916 498 гривень окупиться менш ніж за 4 роки.
  2. Зростання вартості квадратних метрів. Зараз Львів обганяє Київ на пару відсотків по середньозваженій вартості квадратного метра. Його середня ціна, за даними ЛУН, сягає 48,1 тисячі гривень. Стабільна вартість спостерігається вже упродовж року та на всі класи житла. Так, станом на 23 жовтня, квадратний метр коштує:
  • преміум – 81 100 гривень;
  • бізнес – 51 500 гривень;
  • комфорт – 39 000 гривень;
  • економ – 34 000 гривень.

При цьому аналітики сходяться на думці, що надалі ціни будуть залишатися приблизно на цьому ж рівні. А, враховуючи зростання собівартості будівництва, варто орієнтуватися на ще більше здорожчання.

На які ЖК звернути увагу

Шукаючи житло у Львові, варто звернути увагу на новобудови від КН РІЕЛ. Усього тут представлено 12 ЖК, в деяких – продають останні квартири.

Девелопер пропонує як клубні будинки ("Ярославенка", "Вілла Погулянка"), так і цілі "містечка у місті" в історичній частині міста, наприклад, "Містечко Підзамче", що включає 3 житлові комплекси:

  • "Підзамче Брама",
  • "Підзамче. Вежа",
  • "Підзамче. Новий Форт".


ЖК "Підзамче. Вежа" від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ

Тим, хто хоче жити в оточенні природи, варто звернути увагу на "Голоські Кручі" – яскравий ЖК, що, до слова, вже зданий в експлуатацію.

До теми Яскравий екстер'єр та вдале розташування: особливості ЖК "Голоські Кручі" у Львові

Також привабливими для інвестицій є житлові комплекси, в яких вже передбачено все необхідне: алеї для прогулянок, зони для дітей, супермаркети, аптеки та паркінги. Йдеться про ЖК Riel City "Шенген" та "Америка". Важливо, що всі вони розташовані у різних районах, тож кожен зможе підібрати оптимальний для себе варіант.

Київ

Ситуація на столичному ринку нерухомості

Київ — це ідеальне місто для цілеспрямованих інвесторів у нерухомість. Місцеві новобудови – це висотки від економ- до елітного класу, ціни на квадратні метри в яких залежать від місця розташування житлового комплексу, розвиненої транспортної та соціальної інфраструктури поруч. Крім сучасних комунікацій та інфраструктури, в новобудовах є підземна парковка, продуктові магазини, хімчистки та кафе, що часто розташовані на першому поверсі будівлі, а також закрита територія та консьєрж-сервіс. Середня ціна продажу квартир у новобудовах зараз становить 47 300 гривень за квадратний метр.

За даними сервісу Bird, середньомісячна ціна оренди трикімнатної квартири у Києві в серпні 2023 року становила 28 тисяч гривень. Це значно менше ніж у довоєнний 2021 рік. Це вплинуло і на період окупності. Аналітики кажуть, що він зріс з 6 до 11 років. Проте, як і у Львові, передбачається, що ціни лише зростатимуть. Особливо – коли до Києва повернеться платоспроможне населення. Тож зараз – один із найвдаліших моментів, щоб зосередитися на перспективах.

На які ЖК звернути увагу

У каталозі КН РІЕЛ можна знайти різноманітні варіанти житла у Києві. Тут представлений широкий вибір новобудов комфорт та бізнес-класу. До того ж можна обрати зручне розташування: будинки зводяться у Печерському, Солом'янському, Дарницькому та Шевченківському районах.


ЖК Maxima Residence від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ

Для інвестицій ідеальними варіантами будуть "Берег Дніпра" та Оk'Land – сучасні ЖК поруч із якими є все необхідне для життя у великому місці. А якщо у планах вкласти кошти у проєкт, що перебуває на стартовому етапі будівництва, варто придивитися до Maxima Residence, де все сучасно, продумано та комфортно.