Відновити довіру потенційних покупців заважає активізація шахраїв на вторинному ринку та нерозуміння, чи вистачить забудовникам коштів, аби ввести будинок в експлуатацію. Проте у Корпорації Нерухомості РІЕЛ наголошують, що мінімізувати ризики можливо, якщо зважати на правила за якими сьогодні функціонує ринок.

Читайте також Робота велася неперервно, – як КН РІЕЛ сприяла евакуації мешканців з ЖК "Львівський Квартал"

На що звернути увагу, купуючи житло у новобудові

Купуючи житло від забудовника, слід діяти за схожою схемою, що і в мирний час. Насамперед варто ознайомитися з проєктом будівництва та дозвільними документами на нього. Мовиться про:

  • ліцензію,
  • дозвіл на будівельні роботи,
  • право власності на земельну ділянку.


ЖК Nordica Residence від Корпорації Нерухомості РІЕЛ / Фото РІЕЛ

Важливо також перевірити статус земельної ділянки. Аби згодом не виникнуло проблем вона повинна видаватися під житлове будівництво. Крім того, варто ознайомитися із ділянкою на Публічній кадастровій карті.

Паралельно переконайтеся, що будинку присвоєна поштова адреса, оскільки без неї нотаріуси не зможуть оформити право власності на конкретну квартиру.

Якщо вам кажуть, що один із документів, якими ви цікавитеся лише "в процесі підготовки", краще обрати інший об’єкт.

Мінуси покупки житла на вторинному ринку

Через закриття державних реєстрів покупка квартири на вторинному ринку стала лотереєю. Люди, які хочуть якомога швидше продати нерухомість, можуть приховати низку неприємних фактів про неї. Приміром, що квартира під арештом або за неї досі виплачують іпотеку. Раніше всі ці дані можна було перевірити через держреєстр, проте через воєнний стан така опція втрачена.

Щоб бодай якось застрахуватися, слід здійснювати угоду через нотаріуса. Зараз Мін'юст регулює їхню діяльність й посвідчувати угоди у сфері нерухомості можуть лише ті, хто потрапив у відповідний перелік. Саме ці особи можуть засвідчувати договори про купівлю-продаж, обмін чи дарування нерухомості під час воєнного стану.


ЖК "Ярославенка" від Корпорації Нерухомості РІЕЛ / Фото РІЕЛ

Обговоріть із нотаріусом можливість вкласти попередній договір купівлі-продажу. Зазначте у ньому вартість, обов'язки сторін, терміни оформлення та передачі нерухомості. Так ви зможете купити житло після скасування воєнного стану, коли перевірити продавця буде простіше. Також важливо пересвідчитися щодо правдивості права власності на житло.

Однак юристи переконані, що в умовах війни навіть такі договори не дають стовідсоткових гарантій та радять відкласти купівлю на "вторинці" до спокійніших часів.

Чи виправдані ризики

Аби активізувати ринок держава намагається спрощувати процедури купівлі продажу. Так, зараз в Україні частково дозволили продавати житло за довіреністю, якщо вона виписана за кордоном та посвідчена консулом. Однак її мають видати не пізніше ніж за 30 днів до підписання угоди.


ЖК "Голоські Кручі" від Корпорації Нерухомості РІЕЛ / Фото РІЕЛ

Водночас власники та девелопери анонсують знижки та акції. Вартість стає головним аргументом на користь того, що сьогодні купувати житло таки варто, адже завтра дорожчими стане і житлова площа, і матеріали, які необхідні для ремонту. Тож якщо ви маєте всю суму на руках – сміливо вкладайте її в нерухомість у безпечних регіонах України.

Яке житло найбезпечніше купувати сьогодні

Враховуючи всі ризики "вторинки" юристи та забудовники радять зупинитися на первинному ринку. Утім, бездумно вкладати гроші у котлован зараз небезпечно.

Навіть у мирний час інвестор ризикує втратити свої гроші через несумлінність або некомпетентність забудовника. Нерідко терміни будівництва катастрофічно затягуються. Іноді будівництво навіть надовго заморожується. Якщо люди вклали в нове житло останні заощадження, вони можуть залишитися і без грошей, і без будинку,
– розповіли у Корпорації Нерухомості РІЕЛ.

Тому девелопер радить інвестувати в житло, яке знаходиться на фінальному етапі будівництва. Крім того, обирати потрібно надійного забудовника із хорошою репутацією.