Ремонт, іпотека, викуп новобудов: як держава компенсуватиме житло переселенцям

11 липня 2022, 14:34
Читать новость на русском

Джерело:

"Бабель"

Повномасштабна війна в Україні спровокувала значне руйнування інфраструктури та призвела до масової втрати нерухомого майна. Найбільше постраждали мешканці окупованих територій, тож саме їм держава повинна запропонувати вигідні варіанти компенсації.

Про це в інтерв'ю розповів консультант "Великого будівництва" Юрій Голик. Під час бесіди із журналістами він поділився думками, як саме держава повинна діяти в умовах війни.

Читайте також Квартира з панорамними вікнами: чи купуватимуть таке житло після завершення війни

Голик розповів, що наразі проєктний офіс "Великого будівництва" веде статистику кожного пошкодженого росією квадратного метра – лікарень, дитсадків, житлових будинків у кожній області. Проте він вважає, що важливо рахувати не кількість пошкодженого майна, а вартість його відновлення. Так, до прикладу, панельних будинків може бути зруйновано на один мільярд, а відновлення коштує два мільярди. Тож відбудова просто невигідна. 

Що робити із переселенцями, які залишилися без житла

Консультант "Великого будівництва" зазначив, що зараз йдуть пошуки відповіді на питання, що робити із переселенцями. Сьогодні тих, хто залишився в межах країни ділять на 2 категорії: перша – люди з тимчасово окупованих територій, друга – люди зі звільнених.

У чому різниця? Якби я, наприклад, жив у Луганську, поїхав би в Київ, і моя квартира була б зруйнована в Сєвєродонецьку, то держава зараз що зі мною має робити? Вона не може відновити житло. Держава має запропонувати мені варіанти, як і де мені жити,
– пояснив він. 

На його думку, є кілька варіантів, як рухатися надалі. Перший – компенсувати оренду. Другий – звести житло і виділити його людям, які втратили житло на окупованих територіях, без права власності. І лише після звільнення Луганська і Донецька – запропонувати компенсацію, сертифікати чи гроші, які можна буде обміняти на "квадрати". 

Але якщо я живу в Сумах, по Сумах вдарили ракети, але місто не окуповане. Держава може відновити будинок: поміняти дах, вікна, і туди можна заселитися,
– додав Голик.

Альтернативою він вважає програми іпотек:

Дати змогу державі компенсувати різницю між комерційною ставкою і тією, за якою ми хочемо віддавати людям. Щоб ті, у кого є на це гроші та можливості, цим користувалися.

Викуп готового житла для переселенців 

Голик розповів, що наразі перемовин із забудовників щодо викупу готового житла на відносно безпечних територіях не проводилося. Натомість команда збирала дані по всіх областях: де яка кількість недобудованого житла, за якою ціною воно продається. У якому воно стані, добудоване чи не добудоване, чи ведуться роботи, чи ні. 

Створили таку базу, у нас є величезна таблиця, де показано, скільки метрів квадратних у якій області за якою ціною логічно було б викуповувати,
– розповів він. 

За його словами, викуповувати таке житло будуть органи місцевого самоуправління, яким держава на це має дати гроші.