Сьогодні разом з Корпорацією Нерухомості РІЕЛ розбираємося, як обчислюється площа помешкання та у чому різниця між загальною та житловою кількістю квадратних метрів. Про найважливіше – у матеріалі.

Варте уваги Названо найкращі будівельні компанії Львова: КН РІЕЛ – серед лідерів

Як обчислюється площа квартири

Площа квартири – це сума площі всіх приміщень, що входять до її складу. Йдеться про кожен із наявних просторів: від кімнат до коридорів, від балконів до санвузлів.

Щомісячна плата за технічне обслуговування будинків і прибудинкових територій, а також за ремонт будівель, розраховується з огляду саме на загальну площу наявної нерухомості. Відповідно до неї також нараховується податок на житло і послуги житлово-комунального господарства (ЖКГ). Саме тому при виборі квартири важливо враховувати фактичну площу, навіть за умови, що головний критерій – кількість кімнат.

Nordica Residence від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ

Стандарти загальної площі можуть відрізнятися. Особливо це помітно на вторинному ринку. Наприклад, площа двокімнатної квартири в хрущовці становить приблизно 46 квадратних метрів, тоді як у "сталінках" – 58 квадратних метрів і більше. У новобудовах площа двокімнатної квартири може перевищувати 70 "квадратів". Тож на це варто звернути увагу при виборі помешкання.

Що таке житлова площа будинку

Житлова площа будинку визначає об'єм простору, який може використовуватися для проживання всіма його мешканцями. Це охоплює не лише площу всіх квартир, а й спільні зони, такі як коридори, ліфтові холи, вестибюлі та інші загальні приміщення.

Загальний коридор в Riel City / Фото РІЕЛ

Житлова площа будинку є важливим показником для розрахунку технічного обслуговування, плати за утримання та ремонт приміщень. Для мешканців це важливий аспект, оскільки впливає на їхню спільну експлуатацію будівлі та навколишніх територій.

Що таке житлова площа квартири

Житлова площа квартири визначається сумою площі приміщень, які безпосередньо використовуються для проживання. Важливо враховувати, що житлова площа не охоплює технічні приміщення, такі як коридори, сходові майданчики та інші непридатні для проживання частини будівлі.

А ось балкони або лоджії можуть входити до житлової площі. Утім, це залежить від місцевих стандартів і правил визначення цього показника. Зазвичай, чим більша житлова площа, тим комфортніший і функціональніший простір для мешканців.

Норми житлової площі на одну людину

В Україні нормативи житлової площі для населення мають законодавчий статус і ретельно визначаються, відповідно до Житлового кодексу. Ці норми враховують кількість членів сім'ї та їхні потреби.

Згідно із законодавством, на кожну особу має припадати не менше як 13,65 квадратних метра загальної площі та щонайменше 9 квадратних метрів житлової площі. Це стосується не лише дорослих, але й дітей, для яких також визначені свої стандарти.

Візуалізація квартири в ЖК Maxima Residence від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ

Норма житлової площі на сім'ю враховує склад сім'ї та може варіюватися:

  • Діти однакової статі можуть мешкати в одній кімнаті розміром не менше ніж 20 метрів квадратних.
  • Для дітей різної статі закон встановлює проживання в різних кімнатах, кожна з яких має бути не меншою за 15 метрів квадратних.

Проте на практиці норми, які визначено законом, можуть не враховувати реальних потреб особи або сім'ї.

Що не належить до житлової площі

Житлова площа квартири складається з приміщень, які використовуються для проживання. Однак деякі зони й простори в будинку не належать до житлової площі через їхнє функціональне призначення. Серед них:

  • Технічні приміщення. Коридори, сходові майданчики, ліфтові холи, передпокої та інші технічні приміщення, що обслуговують будівлю, але не призначені для безпосереднього проживання.
  • Комунікації та системи. Простори, де розміщені трубопроводи, електрообладнання, системи опалення та кондиціонування, не враховуються в житловій площі.
  • Загальні зони. Ліфтові холи, коридори й інші ділянки, які використовуються всіма мешканцями будинку і не є частиною конкретної квартири.
  • Технічне обладнання. Будь-яке обладнання, яке не використовується безпосередньо для проживання, не входить до житлової площі.


ЖК "Шенген" від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ

Отже, під час купівлі та подальшої експлуатації квартири надважливо правильно розрахувати її житлову та загальну площу. Розібратися у цих поняттях допоможуть досвідчені українські девелопери. Так, у відділах продажу чи сервісних центрах Корпорації Нерухомості РІЕЛ можна отримати деталі щодо квартир в обраному житловому комплексі та умов їх придбання.