У сучасних квартирах застосовують два варіанти шумоізоляції: каркасна та безкаркасна. Це різні види облицювань, які мають свої переваги та недоліки. Нерухомість 24 розповідає, що радять обирати провідні експерти Корпорації Нерухомості РІЕЛ.

Зверніть увагу Шість нових проєктів у Києві та ще п’ять – у Львові: КН РІЕЛ поділилася планами на 2024 рік

Каркасна звукоізоляція кімнати

Каркасну технологію вважають ефективнішою за безкаркасну. Однак вона призначена для достатньо великих кімнат, оскільки "краде" 10 – 20 сантиметрів вільного простору.

Переваги каркасного методу шумоізоляції квартири:

  • покращена конфіденційність – додатковий шар у стінах чи стелі поглинає звуки та зменшує проникнення шуму з одного приміщення до іншого. Це особливо потрібно в багатоквартирних будинках або в помешканнях зі спільними стінами;
  • міцний сон – у спальні стане набагато тихіше;
  • збільшення цінності нерухомості – ваша квартира набуде додаткової вартості на випадок продажу.

Як виконують каркасне облицювання? Спочатку готують стіни, зокрема, латають тріщини, бо через них також проникає шум. Далі триває монтаж каркасного профілю, а вже тоді – облицювання. Найкращим матеріалом для такої роботи вважають гіпсокартон.

Безкаркасна шумоізоляція стін

Цей варіант підійде для квартир, де потрібна шумоізоляція внутрішніх стін, або для приміщень, де власники не хочуть втрачати жодного сантиметра площі. Безкаркасні плити та панелі кріплять безпосередньо до стіни.


Матеріал кріплять безпосередньо до стіни / Фото Shutterstock

Покупці житла часто запитують, чи ефективна шумоізоляція лише однієї стіни. Відповідь: так, але за умови дотримання певних вимог і правильного вибору матеріалів. У таких випадках важливо знати, з чого зроблена стіна, чи є на ній тріщини, кількість розеток, наявність труб тощо.

Основні матеріали, які використовують для шумоізоляції стін:

  • мінеральна вата – найпоширеніший бюджетний негорючий матеріал;
  • коркові листи – натуральний, але дорогий матеріал;
  • звукоізоляційні мембрани – тонкий, але щільний сучасний матеріал;
  • звукоізоляційні панелі – готова конструкція з деревини або мінеральної вати;
  • пінополіуретан – універсальний вологостійкий матеріал.

Самостійно визначитися з вибором матеріалу досить складно. Краще звернутися до фахівців, які підберуть ідеальний варіант.

Шумоізоляція стін, стелі та підлоги

  1. Стіни

Обов’язково треба облицювати стіни, що суміжні з сусідами й виходять до місць загального користування (ліфти, сходові майданчики). Ті, що мають віконні прорізи, як правило, не потребують особливої шумоізоляції – достатньо встановити сучасні багатокамерні склопакети.

Далі треба визначитися зі способом шумоізоляції стін: каркасний чи безкаркасний. Якщо площа кімнати середня або велика, то можна "пожертвувати" 10 – 15 сантиметрів, щоб встановити ефективні каркасні конструкції. Однак для невеликих приміщень бажано обирати тонші матеріали, які можна клеїти безпосередньо на стіну.

Перед монтажем треба добре оглянути стіни. Якщо є тріщини чи щілини, їх заповнюють спеціальним віброакустичним герметиком. Також герметизують стики і щілини опалювальних систем в місцях, де вони кріпляться до стін.

Обов'язково треба зробити звукоізоляцію наскрізних розеток, бо крізь них проникає сусідський шум. Для цього зверніться до фахівців, адже неправильний вибір матеріалу та недосвідченість можуть призвести до пожежі.

  1. Стеля

Стеля – головне джерело сусідського шуму зверху. Гарна новина полягає в тому, що шумоізолювати "п'яту стіну" можна без капітального ремонту, а отже це буде швидко. Зазвичай для цього використовують м'які матеріали, які прокладають у певній послідовності в кілька шарів.


Звукоізоляція стелі / Фото Shutterstock

Як у випадку зі стінами, шумоізоляція стелі може бути каркасна і безкаркасна (вибір залежить від розміру кімнат). Та в цьому випадку каркасне облицювання не лише покращує звукоізоляцію, а й вирівнює поверхні, тобто має подвійне призначення. Однак багатьох власників житла може зупинити його досить висока ціна.

Орієнтовна послідовність робіт у випадку безкаркасного методу:

  • вирівнювання стелі, штукатурення, усунення щілин;
  • проклеювання стін демпферною стрічкою та обмотування труб опалення;
  • монтаж плит із застосуванням спеціальних кріплень;
  • покриття гіпсокартоном і фінішне оброблення.

Якщо спосіб облицювання каркасний, то процедура інша:

  • монтаж каркаса без вирівнювання стелі;
  • заповнення м'яким звукопоглинальним матеріалом (мінеральна вата, скловолоконні плити або мембрани);
  • покриття гіпсокартоном.

Готова стеля має естетичний вигляд, а спокій – забезпечений. Особливо ефективною буде звукоізоляція стелі разом зі стінами. За бажанням можна зайнятися також підлогою.

  1. Підлога

Звукоізоляцію підлоги роблять, щоб усунути три види шуму: ударний (транспортування меблів, кроки, ігри дітей), повітряний (голоси сусідів, гавкіт собак) та акустичний (відлуння в порожньому приміщенні). За неї краще братися на етапі капітального ремонту.

Які матеріали для цього використовують? Можна застосувати бетонну та суху стяжку й шумоізолювальні підкладки із синтетичних матеріалів під лінолеум чи ламінат. Особливо експерти рекомендують цементно-піщану стяжку, яка не лише поглинає шум, а й вирівнює поверхню.

Зараз ще дуже популярною є конструкція "пливуча підлога". Вона не має механічного сполучення між конструкцією підлоги та перекриттям, що значно покращує звукоізоляційні властивості.


Підходити до ізоляції житла варто комплексно / Фото РІЕЛ

Загалом КН РІЕЛ рекомендує зробити комплексну звукоізоляцію квартири, а не лише стін. Адже такі точкові рішення тільки частково розв'яжуть проблему зі шумом. Зокрема, це стосується панельних і сучасних монолітних будинків із залізобетонними перекриттями.

Не варто самостійно намагатися звукоізолювати квартиру, бо можна припуститися помилок у технології монтажу, що призведе до небажаних наслідків. Наприклад, у випадку зі стелею – падіння конструкції. Тож для шумоізоляції квартири все ж краще звернутися до фахівців.