Спадщина поколінь: 3 найстаріші будівлі Львова, які варто побачити кожному
Джерело:
zaxid.netЛьвів – популярне туристичне місто з багатою та цікавою історією. Чи не найбільшою окрасою цього славетного мегаполіса є архітектура, а деякі споруди є “однолітками” Галицько-Волинського князівства.
Домініканський собор, костел Єзуїтів, собор Святого Юра, Успенська церква – найпопулярніші туристичні локації у Львові, які перенесуть вас у часи бароко та Ренесансу. А чи знали ви, що найдавнішою спорудою у місті є святиня, яку гіпотетично заснував син Данила Галицького Лев Данилович?
Не пропустіть Стіни, що гріють: на які новобудови звернути увагу, аби зекономити на опаленні
Знайомимо вас із захопливими сторінками історії найдавніших споруд міста Лева.
Храм святого Івана Хрестителя
Цю архітектурну пам’ятку дослідники вважають найстарішою у Львові, хоча досі ведеться дискусія про точну дату заснування церкви. Дерев’яний храм на місці сучасного, ймовірно, з’явився 1234 року.
Храм святого Івана Хрестителя. Сучасний вигляд / Фото Фотографії Старого Львова
Втім, більш популярна версія заснування храму святого Івана Хрестителя пов’язана з ім’ям сина Данила Галицького та його дружиною. Вважається, що Лев Данилович подарував тодішній костел своїй молодій княжній Констанції у 1270 році. Ця дата навіть була вибита на табличці, що до другої половини XIX століття прикрашала арку, яка з’єднувала вівтар з іншою частиною храму.
Найдавніша документальна згадка про цю святиню датована 1371 роком. Храм набув сучасного вигляду каплиці у 1887 році під час перебудови, якою керували архітектори Тадеуш Мюнніх та Юліан Захаревич. Храм святого Івана Хрестителя нині належить до УГКЦ – його можна відвідати за адресою площа Старий Ринок, 1.
Церква святого Миколая
Цей храм традиційно вважається одним із найдавніших у Львові, поряд із храмом святого Івана Хрестителя. За переказами, церкву міг заснувати сам Данило Галицький близько 1264 року, але точної дати немає. Проведені у 1978 році археологічні розкопки підтвердили появу святині у XIII столітті.
Церква святого Миколая. Сучасний вигляд / Фото Фотографії Старого Львова
Споруда довго служила як родинна усипальниця галицько-волинських князів, а літописи свідчать, що у дворі храму знаходилась князівська скарбниця.
Масштабні пожежі 1623 та 1800 років докорінно змінили первісний вигляд церкви. Однак святиня все ж зберегла риси старовинної архітектури після численних перебудов, зокрема вірменської та балканської традицій.
Церква Святого Миколая спочатку належала греко-католицькій церкві, а після Другої світової війни перейшла до Московського патріархату РПЦ (1946). З 2018 року святиня знаходиться під юрисдикцією Православної церкви України. Знайти її можна на вулиці Богдана Хмельницького, 28А.
Монастир святого Онуфрія
Мало відомостей збереглось про період заснування монастиря; втім, дослідники пов’язують його появу із XIII століттям. Нинішня найбільша святиня Польщі – образ Матері Божої Ченстоховської, намальований євангелістом Лукою – ймовірно, зберігалась саме у монастирі святого Онуфрія. Ікона потрапила до Польщі наприкінці XIV століття.
Монастир святого Онуфрія. Сучасний вигляд / Фото Фотографії Старого Львова
Чи не найбільшою цікавинкою про історію цієї будівлі є її зв’язок із розвитком українського друкарства. Іван Федоров заснував у приміщенні монастиря друкарню у 1573 році. Там і були створені славнозвісні "Апостол" та "Буквар". Існує припущення, що сам першодрукар був похований на території монастиря у 1583 році.
Сьогодні Монастир Св. Онуфрія Провінції Отців Василіян Найсвятішого Спасителя в Україні підпорядковується УГКЦ. Розташована архітектурна пам’ятка на вулиці Богдана Хмельницького, 36.
Автор: студентка ЛНУ імені І. Франка Анастасія Доскоч