Росіяни поспіхом покидають країну та розпродають квартири
На російському ринку нерухомості рекордно зросла кількість охочих терміново продати житло. З початку березня кількість оголошень, в яких йдеться про знижки, зросла на 85%.
Про це пишуть росЗМІ з посилаючись на доповідь аналітичної служби найбільшої бази даних нерухомості ЦІАН.
Цікаво Комунікації як частина відбудови: КН РІЕЛ про досвід фіксації пошкоджень у столичному ЖК
Кількість оголошень зросла, а ціна – зменшилася
Щоб швидше продати своє житло, росіяни готові торгуватися. Сьогодні середня знижка на квадратний метр на території Росії становить 5,1%. До максимальних знижок готові продавці квартир у Махачкалі (13%) та Владивостоці (10%). А ось у Москві готові "збити" лише 3,2% ринкової вартості свого житла.
При цьому кількість росіян, які хочуть терміново продати своє житло з початку березня зросла на 85%. Найчастіше продають житло у:
- Краснодарі – 1,7 тисячі оголошень;
- Московській області – 1,4 тисячі оголошень;
- Москві – 1 340 оголошень;
- Санкт-Петербурзі – 1,2 тисячі оголошень.
Аналітики зазначають, що зростання пропозицій вперше відбулося у березні, після повномасштабного вторгнення російських військ в Україну. Друга хвиля оголошень почалася 18 вересня і продовжується досі.
Попри санкції росіяни продовжують скуповувати житло за кордоном
Нагадаємо, що наразі діє низка обмежень щодо пересування громадян Росії:
- 2 вересня Євросоюз ухвалив рішення про повне призупинення угоди про спрощений візовий режим з Росією;
- з 19 вересня росіяни більше не зможуть заїхати в Естонію, Латвію, Литву чи Польщу з метою туризму, спорту чи відвідування культурних заходів;
- з 25 жовтня до цього переліку країн додалася Чехія.
Попри це росіяни досі можуть в'їжджати в низку країн та безперешкодно купувати нерухомість у Грузії, Туреччині, ОАЕ, Кіпрі, Казахстані. Через наплив заможних громадян держави-агресорки, ринок цих країн суттєво розігрівся. Ціни підвищилися як на оренду, так і на купівлю житла. Приміром, банк Туреччини зазначає, що у річному обчисленні житло у країні подорожчало на 100%.
Рієлтори та агенства нерухомості, розуміючи ситуацію, намагаються заробити. Так, у Дубаї з'являються російськомовні агенти, а у Вірменії окремі власники нерухомості навіть розривають чинні договори зі своїми орендарями, щоб здати квартири в оренду за вищою ціною.
Натомість подорожчання квадратів непокоїть місцевих мешканців Грузії. У країні відбулася серія акцій протесту з вимогою запровадження візового режиму для росіян.