Як розповіли у Корпорації Нерухомості РІЕЛ, при невідповідності придбаного житла заявленій технічній документації, підписання акту про прийняття-передання відкладається. Замість нього оформляється дефектний акт із переліком нюансів, які не влаштовують інвестора.
Читайте також Квартири з видом на схили Подолу: другу чергу ЖК "Львівська Площа" введено в експлуатацію
На що обов'язково слід звернути увагу, приймаючи житло у забудовника, які недоліки не є підставою для оформлення дефектного акту та що варто знати про цей документ – далі.
Що перевірити перед підписанням акту прийому-передачі квартири
Отож, ви увійшли у квартиру, яка невдовзі офіційно стане вашою. Проте перш ніж будівельна компанія передасть помешкання, а ви його приймете, слід підтвердити, що забудовник виконав усі зобов'язання. Саме тому інвестору пропонують обстежити квартиру й лиш тоді підписувати документи.
Як прийняти квартиру в новобудові / Фото РІЕЛ
Насамперед слід звернути увагу на:
- Площу квартири. Найприскіпливіше варто перевірити планування і метраж оселі. Отримати вихідні дані можна із техпаспорта квартири. Якщо заявлена площа не збігається із фактичною, забудовник повинен повернути грошову компенсацію, якщо метраж виявився більшим – доплатити доведеться покупцю. Важливо, що ці правила діють лише тоді, коли похибка виконання у будь-який бік становить більше ніж 0,5 метра.
- Стіни та підлогу. Огляньте, чи у вашому майбутньому помешканні рівні стіни, зверніть увагу на штукатурку. Перевірте, чи немає суттєвого коливання висоти на стяжці, тріщин та вибоїн.
- Вікна і двері. Перевірте цілісність склопакетів, протестуйте, наскільки легко відкриваються і закриваються вікна, зважте, чи щільно прилягають віконні рами. Також випробуйте двері: зачиніть і відчиніть їх зсередини та зовні.
- Вентиляцію. Насамперед зверніть увагу, чи всі вентиляційні отвори розташовані на місцях, передбачених проєктною документацією. Якщо все гаразд – перевірте їхню справність. Спробуйте прикласти до вентиляційної решітки аркуш паперу. Якщо він прилипає та тримається – витяжка працює правильно.
- Світло і тепло. За допомогою індикатора напруги або вольтметра перевірте, чи є у мережі напруга, а на щитку – автоматичні запобіжники. Також протестуйте роботу вимикачів і розеток.
- Комунікації. Огляньте труби до каналізації й водопроводу. Зверніть увагу, що у квартирі повинні бути крани, що перекривають подачу до помешкання води та газу.
Перед підписанням акту прийому-передачі квартири зафіксуйте показники лічильників / Фото РІЕЛ
Якщо ви не виявили недоліків у квартирі, можна підписувати акт прийому-передачі та отримувати ключі від свого нового помешкання. Однак при встановленні невідповідностей та помилок укладається інший акт – дефектний.
Аби забудовник взяв до уваги ваші зауваження, вони повинні бути суттєвими. Йдеться про невідповідність реальних параметрів площі квартири, не підведені комунікації, неякісно вмонтовані вікна чи двері. Водночас незначні нерівності на стяжці та інші несуттєві зауваження не є підставою для оформлення дефектного акту. До того ж забудовник може обґрунтувати, що ці недоліки можна усунути під час ремонту та як наслідок – оформити акт прийому-передачі квартири в односторонньому порядку.
Також зверніть увагу, що фасад будівлі, під'їзд і інші місця загального користування приймає комісія, яка відповідає за введення будинку в експлуатацію. Тому, виявлені там дефекти вписувати в ваш дефектний акт не можна.
Що таке дефектний акт та як його оформити
Дефектний акт – це документ, вкладений інвестором і забудовником, якщо у процесі огляду квартири у новобудові виявлені суттєві недоліки. Документ потрібен, щоб офіційно зафіксувати причини відмови від прийому помешкання. З іншого боку, підписуючи цей документ, будівельна компанія зобов’язується розглянути претензії вкладника.
Фасад будівлі, під'їзд і інші місця загального користування приймає комісія / Фото РІЕЛ
Після підписання дефектний акт вивчає незалежний експерт. Саме він визначає, що із претензій вкладника можна виправити, а що доведеться відшкодовувати матеріально.
Цікаво Житло, що враховує нові реалії: у Львові ввели в експлуатацію 299 квартир у ЖК "Велика Британія"
Законодавством чітко не регламентований порядок складання дефектного акту, зазвичай його зразок видає сам забудовник. У документі повинні міститися:
- дані покупця і забудовника;
- площа, кількість кімнат у квартирі;
- чому складено дефектний акт;
- перелік недоліків, виявлених у процесі приймання квартири;
- підписи інвестора та забудовника;
- дата складання документа.
Дефектний акт оформляють у двох примірниках, один із яких залишається в інвестора.
Що відбувається далі
Після підписання дефектного акту забудовник залагоджує виявлені дефекти з огляду на висновок незалежного експерта. Термін їх виправлення залежить від обсягу робіт.
Будівельна компанія не може відмовити в укладенні дефектного документа / Фото РІЕЛ
Коли забудовник на основі дефектного акту усунув недороблене у помешканні й вас влаштовують запропоновані зміни, можна переходити до підписання акту прийому-передачі квартири.