У іншому разі існує ризик залишитися і без житла, і без накопичень, проінвестованих у квадрати. Експерти пояснюють це тим, що не усі компанії зможуть пережити війну, повідомляє 24 канал.

Читайте також Особливості укладання попереднього договору купівлі-продажу

Купувати житло можна, але не у всіх регіонах країни

Держава розблокувала реєстри, робота яких була зупинена у перший день повномасштабної війни. На початку травня міністр юстиції Денис Малюська видав наказ, яким затвердив перелік із 2 832 нотаріусів, яким уже дозволено вчиняти дії щодо цінного майна в умовах воєнного стану. Наразі список доповнюється, адже загальна кількість нотаріусів у країні становить близько 6,5 тисяч.

Поки що не можуть купити житло мешканці Донецької, Луганської та Херсонської областей, де тривають бойові дії. В цих регіонах не діють нотаріуси, а фахівці з інших областей не мають повноважень посвідчувати правочини не за місцем знаходження майна.

Що буде з цінами в умовах війни

Експерти зазначають, що з підвищенням облікової ставки НБУ з 10% до 25%, купити квартиру в новобудові стане складніше. У нових умовах великий ризик припинення кредитування як забудовників, так і покупців квартир в новобудовах. Це призведе до того, що добудовувати будуть тільки об'єкти, які не потребують великих фінансових вкладень. Одночасно все більше покупців звернуть увагу на вторинний ринок.

До повномасштабного вторгнення велику роль на ринку житла у найбільших містах відігравали перекупщики та інвестори – маючи капітал, вони скуповували нерухомість. Відповідно, це позначалося на збільшенні вартості квартир. Але зараз ці особи не проявлятимуть велику активність. Крім цього, в Україні часто змінюються правила гри і зростають податкові ризики, що робить процес перепродажу нерухомості менш рентабельним.

Де вигідно купувати новобудову

Якщо ви все ж наважилися вкластися у квартиру у новобудові, експерти радять звернути увагу на Прикарпаття, Тернопільщину та Закарпаття. Саме в цих регіонах фіксують оптимальні ціни – квадрат в середньому коштує 19 тисяч гривень.

Схожі ціни фіксують у Луцьку, Рівному та Хмельницькому. Тамтешні рієлтори зазначають, що сьогодні купувати житло на первинному ринку навіть вигідніше, адже в обласних центрах ціна на житло стартує від 16 тисяч за квадратний метр.

За словами Юрія Піти, в якому місті ви б не вирішили купувати житло, варто звернути увагу на інфраструктуру та зручності: дитячий садок, школу, поліклініку, магазини та відстань до роботи. Він нагадав, що бензин зараз дорогий, тому це також буде враховуватись при виборі об'єкта.

Піта додав, що покупці звертатимуть увагу на найближчі бомбосховища, паркінг для машин, відстань до якихось військових об'єктів, аеродромів, аеропортів тощо. Невдовзі забудовники почнуть враховувати й ці нюанси при створенні новобудов. Однак це, за словами девелоперів, підвищить собівартість квадратного метра.