Серед міст з найпомітнішим подорожчанням квадратів на тлі переїзду переселенців відзначають Львів, Ужгород, Івано-Франківськ, Луцьк, Хмельницький, Чернівці. Розповідаємо, як тут змінювалися ціни та що буде із ними надалі.
Читайте також Придбання на виплат та акційні умови: як вигідно купити квартиру від забудовника
Де зростають ціни на житло
За даними "ЛУН.Місто", у Львові та області середня ціна квадратного метра на первинному ринку у березні 2022 року становила 26 200 гривень, тоді як у серпні зросла до 34 600 гривень. Схожа ситуація в Ужгороді та Чернівцях.
Крім того, здорожчення "квадратів" спостерігається у Карпатському регіоні. Як розповів член Асоціації фахівців з нерухомості України в Івано-Франківській області й рієлтор Сергій Сливка, ціни на житло зростають у Буковелі, Татарові, Яблуниці та Поляниці. Він пов'язує підвищення вартості з напливом платоспроможних переселенців.
З колегою погоджується рієлтор Віталій Оробець. Він зазначає, що потреба в житлі сьогодні ще більша, ніж було до війни, відповідно потроху зростає й активність покупців.
Ціна житла, що пропонується до продажу, вже перевищила довоєнний рівень. Зараз вартість однокімнатної квартири на первинному ринку сягає від 650 доларів за квадратний метр і вище, тоді як до початку повномасштабної війни ціни були у межах 500 доларів за квадратний метр,
– каже він.
Тобто зараз в Івано-Франківській області ціна на новобудови зросла на 30%.
Ціни на вторинному ринку тим часом зросли на 15 – 20% від довоєнних. Вартість однокімнатної квартири на вторинному ринку сягає від 800 доларів за квадратний метр і вище. Для порівняння у 2021 році вартість такої квартири становила 650 – 700 доларів за "квадрат".
Чому на заході України дорожчає житло
На зростання цін вплинули 3 чинники.
- Велика кількість переселенців, які оселилися у містах та навіть сільській місцевості – районах, які ніколи не відзначалися бумом попиту на нерухомість.
- Інфляція та зростання курсу долара. Підвищилася вартість будівельних матеріалів і, відповідно, зросла ціна на первинному ринку нерухомості. Також подорожчали логістика й енергоносії.
- "Відпали" регіони, які останніми роками відзначалися бумом на нерухомість, – Одеський та Київський.
Чого чекати далі
На думку Сергія Сливки, ціна підійматиметься через інфляцію та зростання вартості будівельних матеріалів.
Але справжнього буму в попиті на нерухомість експерти чекають у повоєнний період. Тоді в Україну повернуться міжнародні інвестори.