Ціни на новобудови у Києві можуть тимчасово знизитися на 15 – 20%

1 червня 2022, 19:27
Читать новость на русском

Джерело:

OLX

Ринок первинної нерухомості повертається до роботи. Близько 40% забудовників України вже відновили будівництво на призупинених об'єктах та відкрили продажі. Водночас покупці шукають, куди вигідно та безпечно вкласти кошти.

Згідно із даними OLX Нерухомість, у порівнянні із лютим 2022 року столичні квартири у житловому фонді від 2011 року подешевшали на 5 – 8%. Попри збільшення собівартості будівництва, зниження цін прогнозують і на новобудови, які лише здаються в експлуатацію. З чим це пов'язано – далі. 

До теми Ринок нерухомості оживає: на яких київських об'єктах відновили будівництво

Хто зараз купує житло 

Президент Асоціації фахівців з нерухомості України (АФНУ) Юрій Піта наголошує, що більшість забудовників вже відновили роботу офісів продажів й навіть укладають перші угоди. 

Компаніям потрібні оборотні кошти, щоб заплатити авансом підрядникам і постачальникам матеріалів,
– пояснює він.

Закономірно, що попит залишається доволі низьким, проте він є. Здебільшого житло купують ті, хто мав такі плани ще до початку війни. Розглядають переважно однокімнатні та дешеві квартири – до 25 – 28 тисяч доларів.

Зниження цін на столичне житло: прогнози експертів 

Наразі ключове завдання забудовників – розрахувати вартість квадратного метра, аби вийти на ринок з правильною ціною, яка привабить інвесторів. Забудовники розповідають, що через війну в Україні зруйновані металургійні комбінати, які провокують дефіцит матеріалів. Водночас через паливну кризу спостерігаються проблеми із логістикою.

Через це на Київщині собівартість будівництва підвищиться на 20 – 30%, проте забудовники не планують збільшувати ціни. Інакше – їм загрожує втрата покупців.

"Вартість квадратного метра залишиться на довоєнному рівні або ж навіть знизиться на 5 – 10%. Це можливо, якщо компанії відмовляться від частини свого прибутку, тримаючи його на рівні не вище 5%", – пояснює Артем Томін. 

Юрій Піта також прогнозує зниження цін у Києві, Одесі та містах центральної України. На його думку, квадратний метр здешевшає на 15 – 20%.

Це може тривати до червня – липня – потім вартість поступово зростатиме. Щодо західних областей – там вартість залишатиметься на довоєнному рівні або навіть підросте на 5 – 10%,
– розповів він. 

Цікаво Як працює ринок нерухомості в умовах воєнного стану: головні обмеження

Загалом у компаній наразі більше запитань до ціноутворення, ніж готових відповідей.

"У нас ще немає розуміння, яка буде вартість пального, де купувати будматеріали, як будуть побудовані логістичні ланцюжки", – наголошує генеральний директор Корпорації Нерухомості РІЕЛ Ростислав Мельник. – "Приміром, залізниця насамперед доставлятиме будматеріали на інфраструктурні проєкти: відновлення мостів, доріг, навчальних закладів. І тільки після цього стане можливою доставка матеріалів для будівництва житла".

Попит на житло не зникне, проте зміняться вимоги 

Піта підкреслює, що тепер покупці більше цікавляться міцними стінами будинку, наявністю повноцінного бомбосховища або хоча б підземного паркінгу. А от великі панорамні вікна, навпаки, стають мінусом.

Найближчим часом попит матимуть квартири із невеликою площею:

  • однокімнатні квартири до 35 "квадратів",
  • смартквартири до 22 "квадратів",
  • двокімнатне житло до 48 – 50 "квадратів". 

Ростислав Мельник вважає, що житло з більшою площею також буде у тренді, пояснюючи це тим, що з’явиться більше людей, які потребують місць для проживання всією сім’єю, наприклад, через втрату житла.

Цікаво – влада хоче відбудувати житло до опалювального сезону: дивіться відео