Проте вже всередині літа ситуація може значно змінитись. Експерти прогнозують, що саме у цей період можна очікувати на дисконти від власників, які вирішили залишитись у Європі. Реалізуватимуть також житло від забудовників, які відновили роботу.

Читайте також Ринок нерухомості оживає: на яких київських об'єктах відновили будівництво

Де відновлюється ринок житла: ситуація на Київщині

Найактивніше відновлюється оренда у Києві. Українці, які покидають гарячі точки активно шукають тимчасове житло також у передмісті – у Вишгородському напрямку, Вишневому, Крюківщині, Гатному та на Борщагівці.

У Бучу, Ірпінь та Гостомель, які найбільше постраждали від окупації у лютому та березні, люди повертаються неохоче. Дехто відразу шукає можливість продати своє житло.

З відкриттям ринку зросла кількість виставлених на продаж квартир на вторинному ринку – приріст оголошень складає приблизно до 10%. Є також оголошення "продається терміново" і їхня кількість також помірно зросла,
– розповіла оглядачка ринку нерухомості Вікторія Берещак.

Скільки коштує повоєнне житло під столицею

За спостереженнями Берещак, наразі на ринку нерухомості під Києвом спостерігається 2 тенденції:

  1. Небажання власників квартир знижувати ціни, обвалюючи ринок.
  2. Готовність невеликого відсотка господарів все-таки знизити ціну, щоб швидше отримати оборотні кошти.

Проте кількість тих, хто належить до 2-ї групи не перевищує 5%.

Берещак розповідає, що наразі середня вартість 1-кімнатних квартир, виставлених на продаж в Ірпені, становить 40 – 45 тисяч доларів за 35 – 45 "квадратів". Середня вартість квадратного метра на вторинному ринку в населеному пункті становить 900 – 1 050 доларів. У Бучі однокімнатні квартири готові продавати за 30 – 35 тисяч доларів за середньої вартості квадратного метра в 750 – 900 доларів.

Квартири в Бучі та Ірпені будуть продавати активніше

Експерти переконані, що до кінця воєнного стану угоди будуть виключно від продавців, які емігрували, переїхали в інший регіон або потребують коштів для життєзабезпечення.

Я не зовсім розумію, як зараз продавати. Хоча нотаріуси почали працювати, як бути з показами? У когось двері забиті, запінені… Як вийти на ринок із цими квартирами? До того ж треба прибрати, вікна поставити. У деяких ще не вирішені проблеми з комунікаціями,
– ділиться побоюваннями експерт із містобудівного та земельного права Юрій Брикайло.

За його словами, продажі можуть активізуватися з початку літа. Потенційними продавцями він називає тих, хто вже зміг отримати тимчасовий притулок у Європі та вирішив там залишитися. Також деякі люди суто психологічно досі не готові повертатися у свої квартири та будинки.

Він вважає, що вартість житла в особливо постраждалих від російської окупації передмістях Києва знизиться мінімум на 30%. Проте за зовсім "смішну" ціну ніхто продавати нерухомість не буде.

Коли краще продавати нерухомість під Києвом

На думку експерта, квартири у цих містах доцільніше продавати після того, як повноцінно запрацює житлово-комунальне господарство.

Брикайло пояснює, що для людей, яким терміново потрібні гроші, варто продавати нерухомість уже зараз. Восени може відбутися економічний спад й очікувати на клієнтів доведеться від 1 – 3 років.

Експерт також упевнений у тому, що ні Буча, ні Ірпінь не стануть містами-привидами. Їх упорядкують, добудують нове житло та реконструюють те, що можливо. Єдине, що ціновий діапазон щодо Києва буде нижчим. А щоб повернути колишнє відчуття комфортабельних сателітів у передмісті столиці потрібно щонайменше 2 роки.