Експерти наголошують, що ринок оренди житла сьогодні є вкрай неоднорідним та спекулятивним. Дешеві квартири вже закінчилися. А квартири поблизу енергетичних об'єктів сьогодні насторожують потенційних клієнтів. Тому власники пропонують тут великі знижки.
Читайте також Як купити житло дистанційно: відомий український девелопер розповів про зручний спосіб
Через що спостерігаються різкі зміни на ринку оренди житла
Орендна вартість квартир загалом по Україні почала зростати з червня – тоді її медіанне значення становило 177 гривень за квадратний метр, що на 10,2% менше, ніж у січні. У липні медіанна ціна зросла до 184 гривень за квадратний метр, у серпні – до 190 гривень. При цьому саме в останній місяць літа медіанна ціна оренди квартир вперше з квітня показала невелике зростання у доларовому вираженні.
За словами експерта ринку нерухомості Михайла Артюхова, з початком осені ціни на ринку почали зростати ще активніше. На це вплинули спекуляції недоброчесних рієлторів. Він розповів, що на початку серпня київський ринок нерухомості був у сплячці, але в один момент він різко пожвавився через відкладений попит, а всі пропозиції швидко розібрали.
Крім того, недоброчесні посередники вивели на ринок власників, які притримували житло, щоб здати його дорожче. А восени – почали ходити по орендодавцях, які вже поселили мешканців за 6 – 7 тисяч гривень та пропонували їм орендарів, які будуть сплачувати більше.
Цікаво Квартира з вільним плануванням: що врахувати, аби уникнути помилок під час ремонту
Жовтневе зростання цін на житло не є репрезентативним
Як зазначила експерт ринку нерухомості Вікторія Берещак, на початку жовтня у Києві вже почали спостерігатись тенденції до зниження вартості оренди, а тимчасове зростання цін є нерелевантним. Вона зауважила, що у жовтні, порівняно з березнем, ціни на оренду однокімнатних квартир у Києві знизилися на 3 – 4%, двокімнатних – на 6 – 7%.
Повідомлення моніторингових агентств про 7 – 8% зростання не є репрезентативними, оскільки стосуються переважно житла у відносно захищених районах міста. Наприклад, власники квартир в глибині Голосіївського району вважають, що мешканці Троєщини захочуть поїхати трохи далі від ТЕЦ. І тому підіймають ціну оренди. Але це окремі лоти, які не показують ситуацію на ринку,
– вважає Берещак.
Надалі, на її думку, ринок стабілізується та перейде до поступового зростання на рівень інфляції. Також ціни будуть підігріватися додатковим попитом з боку переселенців з близьких до фронту регіонів.
Що у західних регіонах
Ще більш схильним до спекуляцій є ціноутворення на оренду в західних регіонах, кажуть експерти. Так, ще у серпні медіанна ціна оренди у Закарпатській області становила 366 гривень за метр квадратний – це майже на 200% перевищувало рівень січня та на 11% – липня.
Майже на київському рівні ціни перебували у Чернівецькій та Івано-Франківській областях (246 гривень за метр квадратний. А у Львівській області медіанне значення оренди становило 298 гривень за метр квадратний.
Водночас за прогнозами експертів, західні регіони будуть лідирувати по угодах у сфері нерухомості. Це стосується й оренди житла. Тож подорожчання практично неминуче.