Попри те, що забудовники заявили про відновлення робіт на близько 70% будмайданчиків в тих регіонах, де це можливо, деякі учасники ринку стверджують, що частина із них лише імітує роботу, зазначає 24 Канал. Як не попастися на гачок компаній, що створюють видимість будівництва та вчасно отримати нове житло, розбираємося разом із Корпорацією Нерухомості РІЕЛ.
Читайте також Усупереч війні: скільки новобудов ввела в експлуатацію КН РІЕЛ протягом 2022 року
Крок 1. Самостійний моніторинг
Перш ніж звертатися до відділу продажів девелопера та вивчати документацію та дозвільні документи на будівництво, поцікавтеся тим, що ви можете знайти самостійно.
- Проведіть попередній пошук в інтернеті. Вбийте у пошук назви двох-трьох компаній, а також будинків, що цікавлять вас найбільше. Зверніть увагу, чи немає серед них скандальних забудов. Це допоможе відразу "відсіяти" проблемні об'єкти.
- Проаналізуйте сайт забудовника. Часто саме там міститься інформація про діяльність компанії, кількість реалізованих проєктів, регулярні звіти із будмайданчиків. Якщо цього немає – варто насторожитися.
- Почитайте відгуки щодо інших об’єктів, які будував забудовник. Інвестори радо діляться досвідом щодо термінів затримки, проблем із підключенням будинку до комунікацій та іншими скаргами.
- Дослідіть судовий реєстр на предмет судових справ щодо земельної ділянки, суперечок між учасниками будівництва, арештів чи інших кримінальних проваджень.
ЖК "Ярославенка" від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ
Крок 2. Зверніться у відділ продажів
Якщо при попередньому пошуку ви не виявили критично негативної інформації або судових процесів, переходьте до наступного кроку – безпосереднього знайомства із девелопером. Почати можна із дзвінка у контакт-центр або ж – візиту до відділу продажів.
Зв'язавшись із представниками девелопера поцікавтеся:
- даними про учасників будівництва, а також юридичним зв'язком між ними;
- наявністю дозволів на будівельні роботи;
- експертним висновком щодо якості проєктних рішень, їх надійності, довговічності, експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі доступності тощо;
- містобудівними умовами та обмеженнями. Саме цей документ визначає комплекс планувальних та архітектурних вимог до проєктування і будівництва (поверховості, щільності забудови, відступів будинків і споруд, благоустрою та озеленення ділянки);
- технічними умовами на підключення до комунікацій;
- правом на користування земельною ділянкою та її цільовим призначенням. Для цього можна отримати витяг з реєстру речових прав на нерухоме майно за допомогою звернення до нотаріусів.
ЖК Оk'Land від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ
Крок 3. Поцікавтеся фінансовою стійкістю забудовника
Експерти переконують, що не всі українські будівельні компанії зможуть пережити період воєнного стану. Аби мінімізувати ризики, зверніть увагу на фінансову стабільність забудовника. Дізнайтеся про наявність боргів, кредитів та інших зобов'язань забудовника перед банками, постачальниками та іншими сторонами.
Крок 4. Слідкуйте за динамікою будівництва
Особисто відвідайте будівельний майданчик, щоб оцінити реальний ступінь готовності та динаміку робіт. При цьому важливо звернути увагу на наявність будівельних матеріалів та кількість працівників.
Крім того, проводьте регулярний моніторинг онлайн. Слідкуйте за новинами забудовника на сайті, у соціальних мережах та на ютуб-каналах, це допоможе отримувати актуальну інформацію та визначити орієнтовний час здачі об'єкта в експлуатацію.
ЖК "Голоські Кручі" від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ
Крок 5. Поцікавтеся гарантіями
Щоб не ризикувати під час воєнного часу, перевірте, чи надає забудовник страхування та гарантій для покупців. Також уважно вивчіть умови договору купівлі-продажу, порядок оплати внесків, порядок розірвання договору, штрафних санкцій, форс-мажору.
Все це допоможе уберегти себе та кошти від непередбачуваних обставин.