У попередньому матеріалі Корпорація Нерухомості РІЕЛ поділилася спогадами, що саме відбувалося в перші години після ракетного обстрілу. Сьогодні команда девелопера розповідає про алгоритм дій, за яким довелося діяти, долаючи наслідки влучання. Про найважливіші кроки розповідає 24 канал.
Читайте також ОСББ у новобудовах: як ефективно використовувати ресурс об’єднання
Відновлення сьомого будинку ЖК "Львівський Квартал"
Увечері 28 квітня мешканці Києва повідомили про низку вибухів. Тоді одна із ракет влучила у сьомий будинок ЖК "Львівський Квартал". Як пригадують у КН РІЕЛ, їхню команду впустили на об'єкт вже після того, як тут відпрацювали бійці МНС і спецслужби, які обстежували будинок.
Перший приліт відбувся 28 квітня / Фото РІЕЛ
30 квітня на об’єкт прибули фахівці девелопера разом із підрядником й одразу озвучили варіанти можливого укріплення будинку. Потім приїхали головний інженер і генеральний проєктувальник з архітекторами, котрі разом із підрядником оперативно накреслили схему укріплення конструкцій будинку, щоб він не провисав і не падав. Наступного дня фахівці взялися за роботу.
Ми виконали відновлення гідроізоляції фундаменту, розібрали завали, облаштували тимчасове укріплення колон і пілонів, додатково змонтували металеві рами й опори для підтримки певних горизонтальних елементів. Паралельно відбувалася комунікація з мешканцями будинку: ми запевнили, що РІЕЛ не залишить їх наодинці з бідою,
– розповіли у КН РІЕЛ.
Наступним етапом стало проведення експертиз. Для початку девелопер замовив:
- Попереднє обстеження житлового будинку з наданням загальних рекомендацій щодо першочергових протиаварійних робіт.
Замовляли в Державному підприємстві "Науково-дослідний інститут будівельних виробів та конструкцій" (виконували з 12 по 23 травня), над звітом працювали 6 експертів,
– розповіли у компанії.
- Аналогічний звіт – від приватної компанії ТОВ "Енерго інжиніринг". Цей крок був необхідним, аби порівняти висновки.
- Інструментальне обстеження частини несучих конструкцій. Це глибоке дослідження, яке визначає, що відбувається в бетоні всередині. Адже ззовні він нормальний, цілий, а інструментальне дослідження дає змогу побачити, чи немає внутрішніх тріщин, чи немає відшарування бетону від арматури, чи не втратила своїх якостей арматура всередині моноліту.
"Перед цим ми демонтували все, що було явно пошкоджене. А обстежували те, щодо відновлення чого мали сумніви. І якби ми не замовили інструментальне дослідження 12 травня, то місто через певні бюрократичні процедури замовило би таку послугу лише зараз. А ми вже на кінець червня мали готові висновки", – пояснив девелопер.
- Проєкт із протиаварійних робіт із відновлення окремих конструкцій і додатково ще виконали окремий розділ проєкту – "Проєкт виконання робіт" – на демонтаж аварійних конструкцій. У КН РІЕЛ зазначили, що документ дав чіткі інструкції як рухатися далі: яким способом, що й за чим демонтувати, де укріплювати, де потрібні тимчасові конструкції, які будуть навантаження і низку інших технічних тощо.
- Геодезичний моніторинг осідання та геодезичний моніторинг крену будівлі. Ці обстеження виявляють "слабкі місця" об'єкта: показують, нахилився будинок чи ні, де саме і в яких точках відбулася деформація моноліту та що з ним робити.
Після влучання ракети у сьомий будинок девелопер витратив приблизно 1,8 мільйона коштів компанії на проєктні, монтажні та протиаварійні роботи.
Ми виконали чимало процедур, які місто почало б виконувати лише за 3 – 4 місяці. Це не є обов’язком компанії, оскільки об’єкт зданий, переданий мешканцям і забудовник там не має жодних зобов’язань. Це була власна ініціатива. Проте ми знаємо, що не могли вчинити інакше та залишити напризволяще наших мешканців,
– підкреслюють у КН РІЕЛ.
Відмінності у відновленні третього будинку ЖК "Львівський Квартал"
Наслідки обстріли третього будинку ЖК "Львівський Квартал" / Фото РІЕЛ
Приліт був наприкінці червня. Однак після атаки на сьомий будинок команда вже знала як діяти: вони оперативно зібрали всі матеріали, проєктну документацію, зв’язалися з проєктантами і розпочали роботу.
"Перший документ, який ми замовили й отримали – "Варіативні розрахунки допустимого навантаження на фундамент будівлі". Нам треба було зрозуміти, що загалом сталося з будинком і як він постраждав: постраждала конструкція зверху вниз аж до фундаменту чи постраждали лише верхні поверхи", – пригадують у КН РІЕЛ.
Навантаження або деформації фундаментів не відбулося, тому було очевидно, що демонтажу підлягають лише верхні поверхи.
Далі, за аналогією з першим пошкодженим будинком, девелопер замовив інструментальне обстеження частини несучих конструкцій, а також проєкт виконання робіт на демонтажні роботи. Паралельно проводилася робота з органами місцевого самоврядування – Київською міською державною адміністрацією і Шевченківською РДА.
Наразі уся отримана документація передана замовнику, щоб надалі проводити необхідні процеси для відновлення будинків.
Врешті-решт, завдяки власній ініціативі ми максимально ефективно використали час від моменту прильоту. Це і є, на нашу думку, відповідальність бізнесу, до якої закликаємо інших. Адже сьогодні нас об'єднали одна біда й одна спільна мета – перемога,
– підсумовують у КН РІЕЛ.