Пільгова іпотека "єОселя" під 3%: відповідаємо на поширені питання
Джерело:
Корпорація Нерухомості РІЕЛУ жовтні 2022 року в Україні стартувала державна програма іпотечного кредитування "єОселя". Згідно з нею купувати житло можна зі ставкою 3% річних. При цьому програма поширюється як на первинний, так і вторинний ринок нерухомості.
Як зазначають у Корпорації Нерухомості РІЕЛ, програма одразу зацікавила українців, які мають найбільшу потребу у власному житлі. А максимальна цифровізація усіх процесів спростила процес подання заявки.
Актуально Іпотека для українських захисників: що потрібно знати перед оформленням
Водночас чимало людей досі мають сумніви щодо програми. Більшість із них зумовлена нерозумінням окремих її аспектів. Щоб допомогти розібратися у них, разом із КН РІЕЛ відповідаємо на поширені питання щодо пільгової іпотеки.
Хто може взяти іпотечний кредит?
Загалом до участі в програмі "єОселя" допускають громадян, які:
- мають українське громадянство;
- є повнолітніми на момент оформлення іпотеки;
- не досягнуть віку 70 років на момент закінчення погашення кредиту;
- не перебувають у санкційних списках;
- не беруть участі в інших державних програмах із забезпечення житлом;
- не володіють нерухомістю або ж площа наявного житла менша ніж 52,5 метри квадратних + 21 метр квадратний на кожного члена сім'ї додатково;
- володіють житлом, розташованим в районі бойових дій чи на тимчасово окупованій території.
ЖК "Америка" від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ
Варто врахувати, що потенційні позичальники поділяються на 2 категорії. Перші із них – пільговики, які можуть претендувати на мінімальну іпотечну ставку – 3% річних. Другі – громадяни країни, які відповідають всім вимогам програми. Для них ставка становить 7% річних.
Хто може оформити кредит на придбання житла на пільгових умовах?
Кредит на житло під 3% річних за програмою "єОселя" спрямований на підтримку різних соціальних категорій громадян. Серед них:
- Військовослужбовці: ті, хто служить за контрактом, захисники України, працівники силових структур і члени їхніх сімей.
- Педагоги та науковці: викладачі та науковці закладів освіти державної та комунальної форм власності.
- Медики: медичні працівники й фахівці закладів охорони здоров'я державної та комунальної форм власності.
Які є вимоги до житла?
Програма "єОселя" розповсюджуються лише на певні типи осель з визначеною площою.
- Тип. Квартира в багатоквартирному житловому будинку (крім державної чи комунальної форм власності) або майнові права на квартиру, що будується.
- Площа. З розрахунку 52,5 метри квадратних на 1 особу + 21 метри квадратних на кожного наступного члена сім'ї додатково.
- Розташування. На території України, за винятком тимчасово окупованої території та районів бойових дій.
- Експлуатація. Житло в обласних центрах має бути нове або здане в експлуатацію не більше ніж 10 років тому.
Як визначити вартість квартири?
Оформляючи іпотеку, важливо мати чітке уявлення про вартість квартири. Саме це вплине на умови кредиту й обов'язкове оцінювання майна, що виступає заставою.
Банк здійснює оцінювання квартири для визначення її вартості та встановлення обов'язкової застави. Це необхідно для того, щоб банк мав докладну інформацію про вартість нерухомості в разі її продажу через невиплату кредиту. Оцінювання також потрібне страховій компанії для укладення договору майнового страхування,
– зазначають у Корпорації Нерухомості РІЕЛ.
У результаті проведеного оцінювання вартість квартири може варіюватися. Зазвичай це залежить від таких факторів:
- Регіон, де розташована квартира.
- Розташування в межах населеного пункту.
- Особливі характеристики квартири: поверх, кількість кімнат, ремонт тощо.
- Додаткові послуги фахівця, який долучається до оцінювання, теж можуть вплинути на кінцеву вартість.
Як подати заявку?
Увесь процес може бути розділений на кілька етапів:
- Заявник подає заявку на іпотечний кредит через додаток "Дія". Завдяки спрощеній процедурі зробити це можна безпосередньо з дому.
- Банки-учасники програми отримують інформацію із заявки та проводять оцінювання платоспроможності та кредитоспроможності заявника. Основною інформацією для цього є дані, одержані з реєстрів.
- Після оцінювання банки надають заявнику свої пропозиції, що можуть містити розмір кредиту, відсоткову ставку, строки кредитування та інші умови. Заявник має право вибрати оптимальну для себе пропозицію.
- Заявник запрошується до вибраного банку для отримання докладної консультації й уточнення всіх умов кредиту.
- На основі інформації, отриманої з банку, заявник самостійно вибирає житло та готує необхідні документи для подачі до банку.
- У разі правильного виконання попередніх кроків обидві сторони укладають договір на купівлю житла та договір на іпотеку.
Яка мінімальна сума кредиту під програмою "єОселя"?
Мінімальна сума кредиту визначається відповідно до умов банку, але позичальник повинен мати 20% власних коштів на початковий внесок.
ЖК "Підзамче. Новий Форт" від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ
Що таке податкова знижка та як її отримати?
Фізичні особи мають право отримати часткове повернення податків, сплачених зі свого доходу. Це можливо у випадку, якщо протягом попереднього року особа сплачувала іпотечний кредит, оплачувала навчання або здійснювала благодійні внески. Витрати повинні бути підтверджені відповідними документами.
Для отримання податкової знижки фізична особа повинна подати річну податкову декларацію. Зробити це варто до 31 грудня року, що настає за роком, у якому відбулися витрати, що підлягають знижці.
Наприклад, декларацію за 2022 рік можна подати до кінця 2023 року. Процедура подачі декларації доволі проста та може бути здійснена онлайн,
– пояснюють у КН РІЕЛ.
Отримати податкову знижку можуть фізичні особи, які працюють офіційно та мають оподатковуваний дохід від заробітної плати. При цьому підприємці, які не платять податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), права на таку знижку не мають.
Фізична особа не може отримати знижку, що перевищує суму її річного оподатковуваного доходу від зарплати, за винятком страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Якщо ж особа не використовує право на отримання знижки до закінчення податкового року, то це право не переноситься на наступні податкові роки.
Які придбати житло за програмою "єОселя" у Києві та Львові?
Програма надає можливість отримати іпотечний кредит на житло від українських забудовників. Йдеться як про здану в експлуатацію нерухомість, так і оселі, що лиш будуються.
Щоб придбати готове житло у Києві чи Львові від КН РІЕЛ, достатньо:
- вибирати помешкання на сайті;
- забронювати квартиру;
- заповнити усі необхідні форми на порталі або у додатку "Дія" та обрати банк, який видаватиме іпотеку;
- отримати позитивне рішення банку;
- укласти договір на купівлю житла та договір на іпотеку.
Щоб купити житло, що перебуває на етапі будівництва, доведеться також укласти попередній договір купівлі-продажу квартири на виплат на 2 роки та сплатити перший внесок (10% вартості квартири). До моменту отримання кредиту по програмі "єОселя" потрібно вносити щомісячні платежі у сумі 3,75% від вартості обраного помешкання. З детальним алгоритмом можна ознайомитися за посиланням.
Крім того, представники девелопера забезпечують повний супровід покупців від моменту підписання договору і до отримання ключів. Тож в разі виникнення додаткових питань, є можливість отримати індивідуальну консультацію.