Програма відіграє важливу роль для українських військовослужбовців та їхніх родин. Адже, як зазначають у Корпорації Нерухомості РІЕЛ, вигідне кредитування не лише сприяє покращенню умов проживання, але й полегшує соціальну та фінансову ситуацію. До того ж ініціатива має потенціал зробити майбутнє військових більш стабільним і безпечним, зазначає 24 Канал.

До теми Інвестиції в нерухомість: як обрати об'єкт та забудовника

Сьогодні разом із КН РІЕЛ ми розберемося, що таке іпотечне кредитування, чи треба сплачувати внески під час воєнного стану та які документи потрібні, щоб подати заявку на участь в програмі "єОселя".

Іпотека в Україні – один із найпопулярніших механізмів купівлі житла

Іпотека – це спеціальний вид довготермінового кредиту, заставою для якого є нерухомість. Оформлюючи її, позичальник вже стає власником житла та може без перешкод переїжджати в нову квартиру чи приватний будинок. Водночас, якщо борг не буде погашено, банк має право вимагати повернути заставу.

Іпотечний кредит є одним із найпопулярніших механізмів купівлі житла, який використовують люди різного віку та соціального статусу. Це пояснюється основною перевагою іпотеки – можливістю придбати житло, навіть якщо на руках немає повної суми. Позичальники можуть отримати доступ до житла та сплатити за нього поступово, розподіливши виплати на довгий період часу. Такий підхід допомагає більшій кількості людей здійснити мрію про власне помешкання.

Чи необхідно виплачувати іпотеку під час війни

28 лютого Торгово-промислова палата визнала російське повномасштабне вторгнення в Україну форс-мажорною обставиною. Цей фактор дає право не виконувати умов кредитного чи іпотечного договору. Це означає, що позичальники можуть не сплачувати свої зобов'язання, поки воєнні дії створюють загрозу їхньому життю та безпеці.

Іпотечний кредит є одним із найпопулярніших механізмів купівлі житла
Іпотечний кредит є одним із найпопулярніших механізмів купівлі житла / Фото Getty Images

Багато банків встановили добровільний компроміс зі своїми клієнтами на час дії форс-мажорних обставин. Наприклад, якщо територія, на якій розташована нерухомість, не постраждала від бойових дій і клієнт має стабільне джерело доходу, він повинен й надалі сплачувати іпотеку. Проте покупцям, які опинилися в складних обставинах через війну, банки можуть надати пільги. В таких випадках підхід до виплат розглядається індивідуально.

"єОселя": іпотека для військових у 2023 році

У 2022 році уряд запустив програму "єОселя" – державне іпотечне кредитування житла, призначене для поліпшення житлових умов пільгових категорій громадян. Ініційована президентом Володимиром Зеленським, ця програма спрямована на підтримку кадрових військових, силовиків, медиків, вчителів і науковців. Відтак ці категорії громадян можуть отримати іпотечний кредит під низьку річну процентну ставку – всього 3%.

Програма передбачає, що українці беруть іпотеку в банках, а держава компенсує установам знижену відсоткову ставку. Це означає, що учасники програми мають можливість придбати житло в іпотеку під 3% річних, що є значним полегшенням, порівняно зі стандартними ставками від 15% до 25%, які пропонують банки для інших клієнтів.

Програма "єОселя" стала важливим кроком у забезпеченні житлових потреб громадян та допомогла зменшити фінансовий бар'єр для отримання власного житла в Україні. Ця ініціатива має значний соціальний вплив і сприяє покращенню життя пільгових категорій населення,
– підкреслили у Корпорації Нерухомості РІЕЛ.

Кредит на житло для військовослужбовців: як взяти участь у програмі "єОселя"

Для тих, хто має намір взяти участь у програмі "єОселя" та придбати житло на вигідних умовах, рекомендовано ознайомитися з кількома важливими аспектами процедури.

  1. Вибір забудовника. Згідно з програмою, купувати житло можна лише в забудовників, які є акредитованими банками-учасниками програми "єОселя".
  2. Модель фінансування. У межах цієї програми передбачене кредитування тільки за моделями фінансування, за яких покупець стає власником майнових прав на житло, що будується, за умови оформлення кредиту.
  3. Подання заявки. Подати заявку на участь у програмі "єОселя" можна зручним способом, використовуючи застосунок "Дія". Кілька простих кроків – і заявка вже надходить в один із 6 банків-партнерів програми.
  4. Вимоги до позичальника. Звичайні вимоги до позичальників передбачають відсутність власності, площа якої перевищує 52 квадратні метри, на момент подання заявки. Також слід врахувати, що кредит не надаватиметься, якщо на момент погашення кредиту вік позичальника перевищить 70 років.


ЖК Оk'Land від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ

Яке житло можуть купити військовослужбовці

Програма "єОселя" встановлює певні обмеження та вимоги стосовно виду житла, його площі та дати будівництва, що застосовуються до всіх учасників програми без винятку. Зокрема, програма поширюється на будинки з готовністю будівництва від 20% до 30%. Така нерухомість повинна мати кілька зведених поверхів, а на будмайданчику повинна спостерігатися активна динаміка будівництва.

Щодо площі житла, то програма встановлює, що на одну особу передбачається 52,5 метра квадратних. Для сім'ї на кожного члена родини додають ще 21 метр квадратний. Тобто родина з трьох осіб має право розраховувати на житло площею не більше ніж 94,5 метри квадратних. Це забезпечує комфортний житловий простір для учасників програми "єОселя".

Загальна мета цих обмежень полягає тому, щоб учасники програми могли отримати житло, яке відповідає їхнім потребам і можливостям.

Які документи потрібні для оформлення іпотеки

Для оформлення іпотеки в програмі "єОселя" необхідно зібрати такі документи:

Особисті дані позичальника:

  • Повне ім'я та контактна інформація.
  • Інформація про пільгову категорію (якщо є).
  • Реєстраційний номер облікової картки платника податків.
  • Громадянство та особисті дані (дата народження, місце народження).
  • Паспорт громадянина України.

Інформація про житло:

  • Загальна площа житлової нерухомості.

ЖК Riel City від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ

Інформація про сім'ю:

  • Сімейний стан та інформація про членів сім'ї.
  • Доходи членів сім'ї за останні шість місяців.

Інші документи:

  • Відмітка про відсутність чинних договорів, укладених за програмою пільгового кредитування.
  • Відмітка про згоду на обробку персональних даних і доступ до кредитної історії.

Ці документи та інформація є основними вимогами для успішного оформлення іпотеки в межах програми "єОселя". За їх наявності кожен, хто відповідає основним вимогам, зможе швидко й ефективно подати заявку на отримання іпотечного кредиту.