Довіреності повернулися, а кількість угод – не зросла: що гальмує ринок нерухомості в Україні
Джерело:
"Сегодня"Однією з найважливіших подій на ринку нерухомості у червні став дозвіл продавати житло за довіреністю. Однак це не суттєво вплинуло на поточну ситуацію із падінням попиту.
Так, за словами президента Асоціації фахівців з нерухомості (рієлторів) України Юрія Піти, поки що в Україні не відчутно ефекту від рішення Кабміну. Однак, додає він, ситуація може врегулюватися найближчим часом.
Читайте також Як оформити купівлю нерухомості в період воєнного стану: поради експерта
Повернення довіреностей та проблеми із пропискою
Юрій Піта пояснює відсутність ажіотажу специфікою самої процедури. За його словами, оформлення довіреностей за кордоном і пересилання їх в Україну – це не швидка справа. Однак експерт вважає, що найближчим часом пропозиція лише зростатиме.
Думаю, що кількість об'єктів, що виставляють на продаж, може збільшитися на 30%,
– зауважив Піта.
За його словами, якщо кількість пропозицій значно зросте, то ціни можуть знизитися. З іншого боку – ринок нерухомості гальмує неробочий демографічний реєстр, в якому реєструється місце проживання.
Він розповідає, що наразі змінювати місце реєстрації дозволили тільки в Києві, де відповідну послугу почали надавати місцеві ЦНАПи. В інших містах такої можливості поки що немає.
"Рішення про це ухвалює військова адміністрація, і як у випадку з продажем алкоголю або тривалістю комендантської години, все вирішується на місцевому рівні в тому чи іншому регіоні", – підкреслив Піта.
Водночас українці розуміють, що купувати квартиру з мешканцями, які поки що не виписалися, – це великий ризик. Тож, на його думку, кількість угод зростатиме лише там, де можна змінювати місце реєстрації.
Кабмін дозволив нотаріусам засвідчувати операції з нерухомістю за дорученням: коротко
- 29 червня набула чинності постанова Кабміну, якою внесено низку змін щодо нотаріальних дій в умовах воєнного стану.
- Рішення передбачає можливість нотаріального посвідчення договорів про відчуження нерухомого майна, цінних паперів, корпоративних прав, іпотеки на підставі довіреності.
- Довіреність дійсна впродовж місяця, якщо її засвідчив нотаріус в Україні, і два місяці, якщо її засвідчила консульська установа України.
- Нотаріальне посвідчення договору про відчуження нерухомого майна, іпотеки, встановлення довірчої власності на нерухоме майно здійснюється за місцезнаходженням майна, юрособи чи фізособи.
- Згідно з рішенням, забороняється нотаріальне посвідчення договору до закінчення одного місяця з дня держреєстрації права власності, якщо воно настало під час воєнного стану на підставі договору, передачі у власність юрособі як внесок у капітал або виходу зі складу засновників.