Перш ніж вкладати гроші в нерухомість, треба отримати відповіді на всі ці та багато інших запитань. Розібратися в учасниках ринку, допоможуть експерти з Корпорації Нерухомості РІЕЛ.

Цікаво Покупка квартири за договором переуступки: що це та як правильно оформити

Основа ринку нерухомості

Основними суб'єктами ринку нерухомості України є:

  • покупці;
  • продавці;
  • страховики;
  • брокери й оцінювачі;
  • інвестори та пайовики;
  • замовники та забудовники;
  • підрядники та субпідрядники;
  • інші органи, що займаються систематизацією ринку.

ЖК ЖК "Підзамче. Вежа" від Корпорації Нерухомості РІЕЛ / Фото РІЕЛ

Весь ринок направлений на обслуговування двох суб'єктів: покупців та орендарів. Це фізичні та юридичні особи, які користуються майном. Іншими словами, вони купують нерухомість або беруть її в оренду для власного використання. Також є компанії, які займаються викупом левової частки квартир і паркомісць у новобудовах, а після цього здають їх в оренду або перепродують.

Хто такі інвестори й пайовики

Практично всі замовники починають продавати квартири вже на початкових етапах зведення будинку. Пов'язано це з тим, що будь-яка компанія потребує вливання грошових коштів, тому нераціонально чекати, поки будинок зводитимуть упродовж кількох років. Особи, які вкладають гроші на етапі забудови, називаються пайовиками.

По суті, пайовики скидаються грошима на будівництво, звідси й походить термін "пайове будівництво". Об'єктом пайового будівництва є всі житлові та нежитлові приміщення в багатоквартирному будинку або будь-якому іншому об'єкті нерухомості,
– зазначають у КН РІЕЛ

ЖК Оk'Land від Корпорації Нерухомості РІЕЛ / Фото РІЕЛ

Інвестори – це люди або компанії, які вкладають гроші в купівлю або будівництво нерухомості. Простіше кажучи, це звичайні покупці квадратних метрів. Водночас інвесторами можуть називатися й ті особи, які вкладають у будівництво не тільки гроші, але й інтелектуальну власність, приміром, розробляти нові будівельні технології або готувати кваліфікованих фахівців.

Замовники та забудовники: в чому відмінність

"Замовник" і "забудовник" – поняття, які часто плутають. І це не дивно, оскільки в більшості законодавчих актів поняття "забудовник" не фігурує. Замовником називають особу, яка володіє земельною ділянкою, на якій відбувається будівництво об'єкта. Замовник може не володіти об'єктом, але в такому випадку він повинен орендувати ділянку. Інакше будівництво буде незаконним. Забудовник, своєю чергою, – це особа, яка займається зведенням будівлі.

ЖК Nordica Residence від Корпорації Нерухомості РІЕЛ / Фото РІЕЛ

"Часто можна почути про "квартири від забудовника". Це означає, що житлоплоща продається безпосередньо тією компанією, яка побудувала будинок або замовила його будівництво. Такий спосіб купівлі вважається найбільш вигідним, адже покупець не тільки купує юридично чисту квартиру, в якій ще не було господарів, але й може заощадити на покупці, бо не оплачує послуги посередників", – розповідають у КН РІЕЛ.

Брокери, оцінювачі, маклери та рієлтори

Це особи, які зводять продавців та покупців, а також допомагають укладати угоди.

  • Брокери – це фахівці, які надають широкий спектр послуг. Переважно брокери організовують і контролюють процес купівлі-продажу нерухомості через своїх агентів. Тобто виступають посередниками між продавцем і покупцем, не представляючи інтересів жодної сторони.
  • Рієлтори – професіонали, які під час купівлі-продажу нерухомості представляють інтереси однієї зі сторін.
  • Натомість маклери – це посередники, які не представляють нічиїх інтересів, їхнє звести продавця з покупцем й отримати за це свою винагороду. При цьому одна зі сторін може і не здогадуватися, що в договорі бере участь третя особа, яка ще й одержує відсоток за свої послуги.
  • Оцінювачі – вузькоспеціалізовані фахівці, які відповідають виключно за оцінку нерухомості. Завдання цих людей – вивчення інформації про об'єкт, порівняння його з іншими об'єктами нерухомості на ринку, визначення максимально точної ринкової вартості.

Читайте також Відомий девелопер назвав головні тенденції на ринку житла у 2022 році

Підрядники, генпідрядники та субпідрядники

  • Підрядник. Це компанія, яка відповідає за те, щоб будинок був зведений у визначені терміни. Губо кажучи, це виконавець, який повинен здійснити фіксований обсяг робіт за певну суму.
  • Генпідрядник – це той самий підрядник, який виконує роботу не самостійно. Особливість генпідрядників у тому, що більшу частину робіт за договором вони перекладають на інших виконавців.
  • Субпідрядник – саме та стороння організація, яку залучає генеральний підрядник для виконання завдань на будівництві об'єкта нерухомості.

Ще часто зустрічається таке слово, як девелопер. У нормативно-правових актах це поняття не закріплене. Найчастіше девелоперами називають забудовників, а також багатопрофільні компанії, які можуть інвестувати в будівництво, а також виступати в ролі генпідрядника та забудовника,
– додають у КН РІЕЛ.

Якщо інвестор розібрався в усіх зазначених поняттях, йому буде простіше аналізувати ринок нерухомості, а отже – вдасться вигідніше вкласти гроші.