У Корпорації Нерухомості РІЕЛ розповіли, що передбачає кожен із цих етапів. Зібрали для вас найголовніше.

Читайте також Концепція забудови "місто в місті": що це та в чому її переваги

Крок 1. Завершення БМР

Проведення будівельно-монтажних робіт – це комплекс дій, що виконуються під час спорудження нових об’єктів, реконструкції чи капітального ремонту будівель, що були введені в експлуатацію раніше.

До переліку входять:

 • Земельні роботи: викопування глибоких траншей, котлованів під фундамент, встановлення спеціальних сталевих опор, прокладення підземних інженерно-технічних комунікацій.
 • Бурові роботи – занурення паль (шпунтів).
 • Кам’яні роботи – сукупність завдань зі зведення опорних стін, стовпів, кутових простінків, опор, склепінь, великих стінових блоків тощо.
 • Бетонні-залізобетонні роботи.
 • Монтажні роботи.
 • Покрівельні роботи.
 • Оздоблювально-декоративні й ізоляційні роботи.
 • Монтаж мереж і комунікацій.
 • Благоустрій території.


Проведення будівельно-монтажних робіт / Фото РІЕЛ

Фактично, завершення цього етапу означає, що забудовник повинен здати об’єкт будівництва в експлуатацію та отримати акт готовності об’єкта.

Крок 2. Отримання сертифіката готовності від ДІАМ

Введення об’єкта в експлуатацію – підсумковий крок будь-яких будівельних робіт. Отримання сертифіката готовності об’єкта до експлуатації є підтвердженням того, що об’єкт можна використовувати за призначенням. Важливо і те, що без сертифіката неможливо оформити право власності на нерухомість чи під'єднати комунікації.


ЖК "Америка" від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ

Отриманню сертифіката передує акт готовності об’єкта до експлуатації. Він видається після повного завершення будівельних робіт і проведення технічної інвентаризації зі складанням техпаспорта.

Саме акт готовності об’єкта до експлуатації разом із заявою та оплатою послуги подається до відповідного органу – Державної інспекції архітектури та містобудування, що ухвалює рішення про видачу сертифіката готовності об’єкта до експлуатації.

Отримавши документи, ДІАМ перевіряє відповідність проєктної документації вимогам будівельних норм, стандартів, проводить огляд об’єкта з фото- та відеофіксацією. За потреби може навіть звернутися до інших держорганів для отримання певних висновків із приводу об’єкта. Після проходження перевірки на відповідність об’єкта комісія з введення об’єкта в експлуатацію ухвалює рішення – видавати сертифікат чи ні.


Який вигляд має сертифікат готовності об'єкта / Фото РІЕЛ

У разі ухвалення рішення про відмову у видачі сертифіката, ДІАМ надсилає замовнику рішення з обґрунтуванням причин. Серед них:

 • Неподання документів, необхідних для прийняття рішення про видачу сертифіката.
 • Виявлення неправдивих відомостей у поданих документах.
 • Невідповідність об’єкта проєктній документації на будівництво такого об’єкта та/або вимогам будівельних норм і правил, зокрема щодо доступності об’єкта для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
 • Невиконання вимог, передбачених Законом України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", щодо оснащення будівлі вузлами обліку відповідних комунальних послуг.

Після усунення недоліків, що стали підставою для рішення про відмову у видачі сертифіката, замовник може повторно звернутися до ДІАМ для видачі сертифіката.

Варто знати Пільгова іпотека "єОселя": як отримати кредит на готову квартиру та житло, що будується

Крок 3. Отримання поштової адреси

Після отримання сертифіката про введення в експлуатацію забудовник звертається до районної адміністрації по присвоєння будинку поштової адреси. Після цього номер об’єкта вноситься до реєстру адрес містобудівного кадастру.


ЖК Riel City від КН РІЕЛ / Фото РІЕЛ

Коли будинок має адресу, забудовник подає пакети документів на реєстрацію прав власності. В залежності від схеми продажів це може бути перереєстрація як на первинного власника (девелопера), так і на інвестора (покупця). Згідно із процедурою, дані вносять до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

У КН РІЕЛ процедура реєстрації відрізняється відповідно до укладеного договору. Приміром, договір купівлі-продажу Форвардного контракту надає право отримати квартиру у власність після введення об'єкта будівництва в експлуатацію. В такому разі інвестор (покупець) самостійно здійснює реєстрацію прав власності ​після підписання Акту приймання-передачі майнових прав відповідно до вимог законодавства або за домовленістю з девелопером.

Договір про участь у Фонді фінансування будівництва передбачає, що реєстрація права власності на об'єкт здійснюється безпосередньо забудовником.

Попередній договір купівлі-продажу не передбачає набуття покупцем прав власності аж до підписання основного договору купівлі-продажу. Останній дає покупцю право власності на нерухоме майно з моменту нотаріального посвідчення договору. Однак, якщо квартира купується у кредит, державна реєстрація права власності буде здійснюватися лише після проведення повного розрахунку за нерухоме майно.