Ситуація на первинному ринку, кажуть експерти, не краща. Українці цікавляться новобудовами, однак до масових вкладень у нові квадрати справа не доходить. Що очікувати найближчим часом та чи варто очікувати на знижки від продавців та забудовників – далі.

Читайте також Які житлові приміщення можна перевести у нежитлові та що для цього потрібно

Первинний ринок на паузі

Найважча ситуація у забудовників, які не встигли завершити будівництво до початку повномасштабної війни. Через інфляцію та девальвацію матеріали та роботи різко подорожчали, тоді як ціни зафіксовано в договорах.

Проте найбільшою проблемою залишається відсутність попиту. Поки що українці не готові масово інвестувати гроші у нерухомість. Житло купують одиниці – ті, хто потребує житла тут та зараз та має на це відкладені кошти. Водночас ризикувати інвестиціями у недобудовані об'єкти охочих немає.

Будівництво теж частково зупинилося. За даними ЛУН, у Києві продовжують будівництво лише 60% новобудов, у західних областях – 90%, в Одесі – 66%. Найчастіше відновлюють будівництво на тих об'єктах, які перебувають на фінальних етапах. Забудовники розраховують довести об'єкти до здачі в експлуатацію і вже потім знайти покупців.

До теми Вільних помешкань лишилось небагато, – девелопер про житло, яке розмітатимуть після перемоги

Ціни в оголошеннях не відображають реальну картину

Часто продавці відмовляються вказувати "адекватні ціни", а натомість публікують те, що вважають за потрібне, розповідає рієлторка Юлія Смирнова. За її словами, лише близько 20% готові відразу ж вказувати ту вартість, з якою можна знайти покупця. І це щонайменше на 30% (а іноді й 55%) менше від цін, які можна було вказати в січні.

Попит знизився порівняно з рівнем до 24 лютого не менш ніж на 60 – 70%. Пропозицій, які є на ринку, побільшало. Але тих адекватних власників, які розуміють, що продати квартиру за довоєнною ціною неможливо, одиниці,
– розповідає Смирнова.

Ще одна категорія покупців та продавців – ті українці, які вже давно збиралися продати чи обміняти свою квартиру та готові укласти угоду навіть в умовах повномасштабної війни.

Чи можливо спрогнозувати, що буде з цінами на квартири далі

Експерти кажуть, що у разі нових ракетних ударів по столиці кількість угод може знову обвалитися. Тож поки що розраховувати на значне відновлення не варто.

Перспектив у ринку нуль. Заробити, активізувати ринок, поки триває війна, неможливо. Ціни варіюватимуться виключно ситуативно,
– каже аналітик консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький.

Однак аналітики говорять, що певні тенденції вже простежуються. Приміром, кількість новобудов знижуватиметься. Це ж відбудеться з покупним попитом. Принаймні такий прогноз економіки України озвучують у Нацбанку.

Коли у мене запитують, коли варто купувати квартиру, я говорю: купуйте і продавайте тоді, коли вам потрібно,
– радить Смирнова.

Водночас ринок втратив інвесторів: тих українців, які купували житло на заощадження, а квартири потім здавали в оренду. І найближчим часом ситуація на краще явно не зміниться.