За минулий рік середньозважене зростання собівартості будівництва сягнуло +40%. У 2024-му цей показник теж може бути високим, розповіла в коментарі 24 Каналу оглядачка ринку нерухомості Вікторія Берещак.
Зверніть увагу Новий старт: три квартири у ЖК "Містечко Підзамче" від КН РІЕЛ придбано за програмою "єОселя"
Ціни можуть зрости в новобудовах конкретних міст
Зростання собівартості будівництва на підвищення цін вплине лише частково через серйозний стримувальний фактор – обмежений платоспроможний попит.
Гадаю, що середня вартість квадрата на первинці в київському регіоні за перше півріччя зросте в межах 15% в гривні, у Львові цей показник може бути схожим, похибка в межах 3 – 5% залежно від рівня попиту в регіоні. Подібний потенціал до зростання також мають міста-хаби на кшталт Ужгорода, Івано-Франківська,
– прогнозує Вікторія Берещак.
На певні помешкання буде підвищений попит, наприклад на квартири у поліфункціональних комплексах кластерної забудови з міксом інфраструктури багатофункціонального комплексу за концепцією місто в місті чи 15-хвилинного міста (точкова забудова у виграшній локації, де є все необхідне в межах прогулянки пішки).
Там зростання цін за умови продуманої концепції і високої будівельної динаміки буде помітнішим – щонайменше +5 – 8% за середні показники.
Існує дефіцит робочої сили
Експрезидент Асоціації фахівців з нерухомості Юрій Піта теж прогнозує, що ціни на первинному ринку можуть зрости в межах 15%. На це, зокрема, впливатиме дефіцит робочої сили.
Забудовники будуть змушені підвищити зарплати, що, з одного боку, збільшить вартість будівництва, а з іншого боку, створить ризик невчасного завершення будівництва об'єктів, що негативно вплине на настрої інвесторів.