Про це розповідають експерти у сфері бізнесу, економіки та нерухомості Людмила Сімонова та Сергій Следзь. Вони зауважили, що на околицях столиці з'явилися пропозиції офісів за 3 долари/"квадрат" на місяць. Це навіть нижче, ніж у часи останньої світової кризи нерухомості 2008 року.

Читайте також Як купити житло дистанційно: відомий український девелопер розповів про зручний спосіб

Чому просів попит на комерційну нерухомість

Постійні орендарі домовляються з власниками про 25 – 50% довоєнної вартості оренди, оскільки бізнес не дозволяє платити більше, а вони, сподіваючися на відновлення економічної стабільності, не хочуть втратити "насиджене" місце.

Власники в цій ситуації погоджуються на будь-яку плату, оскільки перспектива залишитися без орендарів, але з комунальними нікого не влаштовує,
– зауважують експерти.

На зміну попиту впливає кілька факторів:

  • Пандемія коронавірусу. У час пікових спалахів COVID-19, багато хто обладнував собі робочі місця вдома, а компанії переходили на дистанційний режим роботи. Це знижувало витрати компаній на оренду приміщень, і в результаті – попит на приміщення.
  • Відтік частини міжнародних транснаціональних компаній з Києва. Після початку повномасштабного вторгнення вони перемістилися на Західну Україну, де ціни, порівняно з довоєнним періодом, навіть зросли на 10 – 20%.
  • Повномасштабне вторгнення повністю змінило бізнес в Україні. Якщо раніше імпорт і експорт ішли великою часткою через порти Чорного та Азовського морів, то тепер експорт іде через західний кордон і далі на північ через Балтику або на південь через Середземномор’я, а імпорт – навпаки. Відтак через західні кордони стало переміщуватися значно більше товарів. Виник небувалий попит на прикордонну нерухомість у Львові, Ужгороді та інших прикордонних містах, оскільки перевізникам необхідні точки "розмитнення".

    Окремий попит на комерційні приміщення створила гуманітарна допомога від інших країн. Це насамперед склади для зберігання і сортування. Крім того, є підвищений інтерес до поштових транспортно-логістичних послуг із доставки певних вантажів.
  • Кількість громадян в Україні зменшилась у зв’язку з тимчасовою еміграцією в інші країни. Тому загальне споживання в Україні істотно зменшилося, що послабило попит як на товари широкого вжитку, так і на нерухомість.

На ринок виходить підземна нерухомість

Наразі в Україні є попит на бомбосховища. До того ж девелопери серйозно замислюються над створенням мереж підземних міст. Ба більше – дехто оцінює вкладення в підземну інфраструктуру як найнадійніше вкладення в комерційну нерухомість. Тож у прибуткових "квадратів" вимальовується поки що незвична нам, але вже приваблива своєю надійністю підземна перспектива.