Розповідаємо про поширені схеми продажу житла в Україні під час воєнного стану, які допоможуть покупцям зберегти свої час та кошти.

Читайте також Придбання на виплат та акційні умови: як вигідно купити квартиру від забудовника

Продаж квартир, отриманих за заповітом

Столичний рієлтор Григорій розповідає, що на ринку зявилися підозрілі "волонтери". Один із таких допомагає людям похилого віку – переважно одиноким та хворим – які з початком широкомасштабної війни опинилися в складному становищі. Втираючися до них у довіру, він просить скласти на себе заповіт на нерухомість. Потім ці квартири виставляються на продаж.

Пропонує купити дешевше за заповітом. А що зі старими робити? Каже, що, мовляв, господар все одно скоро помре, або віддайте його в будинок для літніх людей,
– розповідає рієлтор.

За словами рієлтора агентства, які дбають про своє ім'я, з такими продавцями не зв'язуються. У покупців можуть бути потім серйозні проблеми, адже заповіт можна написати на різних людей.

Проте не всі агенти з нерухомості відрізняються добропорядністю. Так, у Запоріжжі викрили групу "чорних рієлторів", які відбирали квартири в місцевих жителів. До неї входили, зокрема, колишні працівники агентств із нерухомості. Шахраї підшукували квартири, власники яких померли або виїхали на тривалий час. Потім з використанням підроблених правовстановлюючих документів вони переоформляли їх на одного з членів банди. Після цього ці квартири продавали іншим людям. Таким способом шахраям вдалося відібрати чотири квартири.

Хитрий спосіб продажу від рієлторів

Оскільки ринок нерухомості зараз нестабільний, а ціни постійно скачуть, рієлтори придумали новий спосіб, щоб якомога швидше продати житло. Для цього вони влаштовують аукціони.

Схема працює так: рієлтор призначає низьку ціну за квартиру, в такий спосіб привертає увагу потенційних покупців. А вже потім запрошує їх по черзі упродовж 1 – 2 днів на перегляд. Покупець повинен зробити свою пропозицію ціни, зрозуміло, вище за заявлену.

Зараз це найкращий спосіб продати квартиру. Адже приходять ті, хто готовий купувати, і починають конкурувати між собою. Але тут треба бути уважним,
– наголошує рієлтор Віктор Тимошенко.

Він додав, що часто в цій схемі продавець вимагає додаткову заставу 1 – 2 тисячі доларів. Намагаючись виграти аукціон та "переплюнути" конкурентів, покупець втрачає пильність, поспішає і не перевіряє документи. Був навіть випадок, коли заставу заплатили кілька осіб, а продавець та рієлтор потім зникли.

Варто знати ОСББ у новобудовах: як ефективно використовувати ресурс об’єднання

Старі схеми для залучення клієнтів

Старіша схема, яка зараз активно практикується, – залучення клієнтів квартирами, яких не існує.

Киянка Юлія, яка зараз шукає житло, розповідає, що часто натикається на дешеві та хороші об'єкти.

Так, у центрі Києва 2-кімнатна квартира у сталінці продавалася за 70 тисяч доларів. Ще дві 2-кімнатні з хорошим свіжим ремонтом, чудовими меблями в Києві в районі Теремків пропонували нібито за 47 та 49 тисяч доларів,
– ділиться спостереженнями жінка.

Проте в агентстві постійно відповідали, що господар квартири не виходить на зв'язок, або що квартиранти не забрали речі, тож треба почекати.

Але ні через тиждень, ні через два оглянути житло було неможливо,
– каже Юлія.

Натомість після її дзвінків до агентства її буквально атакували посередники, які готові були запропонувати їй інші варіанти – дорожчі чи гірші. Вона констатує, що такі способи залучити потенційних покупців – це не більше, ніж обман.

Ще один подібний метод – "помилка" з ціною квартири. Наприклад, в оголошенні йдеться, що однокімнатна квартира в районі Лук'янівки в Києві з ремонтом коштує 43 тисячі доларів. Це досить дешево. А на місці з'ясовується, що в оголошенні "помилка" – насправді житло коштує 48 тисяч доларів. Це вже середня ціна ринку.

Тому перш ніж бігти купувати житло, що подешевшало, варто дуже ретельно дізнатися всі питання купівлі. І подумати, чи варто зв'язуватися з тими, хто намагається обвести вас навколо пальця вже на першому етапі.

Продають повітря замість реальних квадратних метрів

Наприкінці вересня Чорноморська окружна прокуратура засудила засновницю та двох співробітників підприємства з продажу нерухомості за фактом шахрайства з коштами вкладників на понад 23 мільйонів гривень.

У 2013 році жінка заснувала будівельну компанію та розробила схему із заволодіння коштами інвесторів під приводом продажу їм майнових прав на квартири у новобудовах.

Залучивши до схеми свого чоловіка та брата, жінка орендувала на рік земельну ділянку та розпочала рекламну компанію щодо будівництва триповерхового житлового будинку з мансардним поверхом. "Продавці" обіцяли низькі ціни, підготували відповідні документи та навіть звели на ділянці 2 поверхи, щоб імітувати хід робіт. Загалом від шахрайських дій постраждало 94 особи.

Зараз люди купують нерухомість, тому що вона подешевшала, а гроші зберігати в банках ненадійно. Але треба бути дуже обережними,
– підсумовують рієлтори.

Тож перш ніж нести гроші продавцям, рієлторам чи забудовникам, переконайтеся, що ви отримаєте за них бажане – житло, яке не принесе у майбутньому проблем та непорозумінь.