Наразі приватні бункери виготовляють десятки будівельних компаній. На платформах продажу з'явилися готові типові моделі із залізобетону, які можна привезти на локацію, швидко змонтувати й обладнати на приватній ділянці. Проте більшість замовників обирають другий варіант – будівництво бомбосховища під свою земельну ділянку.

Читайте також Як відновлюють новобудови, що постраждали внаслідок ракетних обстрілів: досвід КН РІЕЛ

Також існує третій варіант, коли на ділянку привозять напівфабрикат – опалубку – пластиковий гідроізольований каркас, який потім заливають бетоном і засипають ґрунтом.

Приватні бункери: технічні параметри

Навіть найпростіше укриття, на думку архітектора, має відповідати технічним параметрам для виконання передусім безпекових завдань. ️Для цього необхідно:

 • 2 виходи – щоб не боятися бути заваленим;
 • достатня товщина перекриття (25 – 50 сантиметрів);
 • гідроізоляція для стін;
 • сучасна вентиляційна установка: повітря має очищатися й не набиратися ззовні, захищати від пилу, біологічних речовин і отруйних домішок;
 • герметичні двері зі спеціальними затворами, які забезпечують захист від пожежі, ударної хвилі та проникнення отруйних речовин;
 • шар ґрунту, який також дасть змогу погасити ударну хвилю: уламки, що розлітаються, швидше загрузнуть у землі, ніж зупиняться об цеглу чи бетон.

Таке бомбосховище може бути площею від 8 квадратних метрів – усе залежить від кількості людей, які в ньому перебуватимуть.

Бомбосховище під хатою: як забезпечити мінімальний комфорт

Крім безпекових умов, у приватному укритті рекомендують додати хоча б мінімальні умови комфорту, щоб довготривале перебування не виснажувало психологічно. У блоці життєзабезпечення може бути встановлено:

 • системи очищення повітря;
 • світло — автономний електричний генератор або сонячні батареї;
 • вода з відведенням каналізації, а також санвузли, душові;
 • інтернет;
 • шафки для зберігання харчових продуктів;
 • додаткова вентиляція з фільтрацією.

Важливо, щоб у підземному приміщенні не було сиро, водночас має бути забезпечено наявність води, харчів автономний обігрів, щоб протриматися якийсь час. За приміщенням варто ретельно доглядати й обслуговувати,
– зазначив архітектор Гречух.

Від чого вони можуть захистити приватні бункери

Експерти наголошують, що чимало людей, які пережили окупацію та бомбардування на Київщині, у Чернігівській області, розповідають, що рятувалися у звичайних сільських льохах, які будувалися без будь-яких технічних розрахунків.

Раніше як робили: вкопали в землю, залили бетонну плиту, навіть без арматури – і це вже захищало людей від уламків і дрібних осколків. А якщо зробити технологічно – додати якісніший бетон, арматуру, – тоді рівень захисту буде вищий,
– пояснив архітектор.

Споруда, що передбачає перелічені вимоги, захистить від:

 • обстрілів;
 • уламків;
 • влучання з 10 метрів;
 • радіаційної небезпеки.

Тобто від прямого влучання таке приватне бомбосховище навряд чи захистить – це складно й дуже дорого.

Державні будівельні норми для бомбосховищ


Який вигляд мають бомбосховища в Україні / Фото bunker stroy

В оголошеннях виробники часто заявляють технічні параметри високоякісного бетону, високоякісної арматури та дотримання державних будівельних норм для цього виробу.

Проте ДБН для бомбосховищ ще не підготували, хоча, звісно, є старі нормативи для захисних споруд.

Архітектор Олег Гречух рекомендує під час вибору звертати увагу не лише на ціну, але й на технічні характеристики.

Люди часто схиляються до найпростішого, а не до серйозних технічних параметрів захисної споруди — за військовими нормативами, зі спецобладнанням. Щоб було дешево, просто, швидко й доступно. Звісно, хто хоче витрачати мільйони на те, щоб таку споруду збудувати,
– пояснив Гречух.

За скільки можна придбати приватні укриття

Попри ще не до кінця розвинений сегмент ринку купити варіанти проєктів і готові бункери на 8 – 12 квадратних метрів можна навіть на сервісі OLX.

Продавці пропонують готові модульні рішення, швидкий монтаж, можливість комплектувати внутрішні приміщення на будь-який смак.

За умови комплексного виконання навіть технічних параметрів вартість приватного бункера, за підрахунками Олега Гречуха, затягне від 100 тисяч гривень і вище. Адже тут йдеться не лише про купівлю модуля, але й великогабаритне доставлення, розвантаження, монтаж, первинне підключення всього функціоналу, включно з вентиляцією, дверима.

Готуючи проєкт, будівельники виходять із кількості людей, які перебуватимуть в укритті, – за середньою нормою щонайменше 3 "квадрати" на людину. На ціну впливає також додатковий комфорт, який облаштують в укритті, а також товщина стін бомбосховища. Мінімальною є 250 — 300 міліметрів, але дехто замовляє й 600 міліметрів залізобетону.